X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kayıt dışı 'selfie'ye 3 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kayıt dışı 'selfie'ye 3 yıl hapis

  • Giriş Tarihi: 1.12.2014 09:44
Kayıt dışı 'selfie'ye 3 yıl hapis
Kayıt dışı 'selfie'ye 3 yıl hapis

Güney Kore'de yürürlüğe giren bir yasa, Bluetooth özellikli selfie çubukları kayıt altına alınmazsa, satıcısına tam 3 yıl hapis cezası öngörüyor.

Teknoloji dünyasının bir başka kalbi olarak bilinen Güney Kore, selfie akımı konusunda çeşitli yan ürünlerin doğmasına da sahne olmuştu. Selfie çekmek isteyenler için üretilen selfie-stick'ler kısa sürede popüler hale geldi, tüm dünyaya yayıldı. Koreli bir gazetenin haberine göre selfie çubuklarını satacak olan Koreli dağıtımcılar çok daha dikkatli olmalı.

Ülkede bulunan 5 dolarlık standart çubuklar ve 25 dolarlık Bluetooth destekli selfie-stick'ler Güney Kore Bilim Bakanlığı'nın ilgisini çekmiş. Bu basit aksesuarlar sadece Bluetooth teknolojisine sahip oldukları için devlet yetkililerince "iletişim teknolojisi ürünleri" sınıfına sokulmuş. Bu tür ürünlerin tamamının lisans alması ve her birinin devlete kayıt yaptırması icap ediyor!

Şimdilik sadece bahsi geçen aksesuarları satan kişileri etkileyecek olan yasaya göre, kural ihlali yapanlar 27 bin dolar ceza ödeyecek ya da 3 yıla kadar hapis yatacak. İlgili bakanlığın yetkililerine göre selfie çubuklarının yayacağı Bluetooth kaynaklı sinyaller uçaklar gibi araçları etkileyecek kuvvette olmasalar da, telekomünikasyon ürünü sayılacakları için yasaya dahil edilecekler.

Bu ilginç yasa sonrasında Güney Kore'deki çok sayıdaki satış mecrası ellerindeki ürünleri stoktan çıkartmaya başlamış.

KAYNAK: ShiftDelete.Net