X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bilimde önemli bir adım; ışığın hızı yavaşlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bilimde önemli bir adım; ışığın hızı yavaşlatıldı

  • Giriş Tarihi: 23.1.2015 23:20
Bilimde önemli bir adım; ışığın hızı yavaşlatıldı
Bilimde önemli bir adım; ışığın hızı yavaşlatıldı

İskoçya'da, bilimsel araştırmalar kapsamında gerçekleştirilen bir deneyde ışık hızının yavaşlatıldığı belirlendi.

İskoçya'da araştırmacılar, bilimin mutlak değerleri arasında kabul edilen ışık hızını yavaşlatmayı başardı. Bunun için, ışık parçacıkları olan fotonlar özel bir filtreden geçirildi. Bu filtre fotonların şeklini ve hızını değiştirerek, ışık hızının altına düşmelerini sağladı.

Fotonların serbest boşluğa döndüklerinde bile ışık hızından yavaş yol almaya devam ettikleri saptandı.

Glasgow ve Heriot-Watt üniversitelerinden araştırmacıların yaptığı deney, bilimin ışığa bakışını büyük olasılıkla değiştirecek. İskoçyalı ekibin yaptığı araştırmanın sonucu Science Express dergisinde yayınlandı.

FOTON YARIŞI

Buna göre, Glasgow Üniversitesi'nden Dr. Dr Jacquiline Romero, Dr Daniel Giovannini ve diğer ekip üyeleri, fotonlar için yaklaşık bir metre uzunluğunda 'yarış pisti' tarzı bir düzenek oluşturdu. Fotonlar daha sonra çifter çifter, biri filtreden geçirilerek, diğeri normal halde "yarıştırıldı." Filtrelenen fotonun şekil değiştirdiği ve yavaşladığı görüldü. Işık hızı boşlukta saniyede 186 bin 282 mil olarak kabul ediliyor.

Işık; su ya da cam gibi malzemelerden geçerken yavaşlıyor, ancak boşluğa döner dönmez tekrar eski hızına ulaşıyor. Ay'ın Dünya'dan uzaklığı gibi bazı kesin ölçümleri yapmakta ışık hızından yararlanılıyor. Dr. Giovannini, buluşlarının günlük yaşamı etkileyecek pratik kullanım alanları da olabileceğini söylüyor.

Kaynak : bbc

kalan karakter 1000

ilginç ilginç

Basitçe ışığı yoğun ortamlara göndererek hızını yavaşlatır hatta durdurabilirsiniz. Ancak ışığın boşluğa döndüğünde eski hızına dönememesi bazı fizik kurallarının yeniden yazılacağı anlamına geliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 24.01.2015 00:05
NATO NATO

Şekil değiştirmesi değil sahip olduğu enerjiye ne olduğu önemli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2015 11:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.