X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı

  • Giriş Tarihi: 23.4.2015 19:42 Güncelleme Tarihi: 24.4.2015 01:45
Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı
Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı

Yapımı tamamlanan Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen törenle dünya basınına tanıtıldı.

Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu'nun teslimatı için Ankara'ya gönderilmesi öncesinde Fransa'nın Cannes kentinde uğurlama töreni gerçekleştirildi.

Uğurlama töreninde konuşan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uzay Daire Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Göktürk-1 uydusuyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat kabiliyetinin önemli ölçüde gelişeceğini söyledi. Uydunun teslimatının Mayıs ayında gerçekleşeceğini bildiren Tüfekçi, projeye katılan şirketlere teşekkür etti.

Thales Alenia Başkan Yardımcısı Herve Hamy ise, uydunun yüksek teknolojili optik sistemlerle donatıldığını belirterek, uydu sistemlerinin performansının bütün yapım aşamalarında test edildiğini söyledi. Göktürk-1 Uydusu'nu Ankara'ya gönderecekleri için gurur duyduklarını dile getiren Hamy, optik sistemlerin geliştirilmesi için 10 milyon avroluk yatırım yaptıklarını kaydetti.

Proje ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyacağı yüksek çözünürlüklü istihbarat görüntülerinin karasuyu ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın elde edilmesini, işlenmesini, depolanmasını ve değerlendirilmesini sağlayacak bir Keşif Gözetleme Uydu Sistemi ve Türkiye'de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) tedarik edilmesi amaçlanıyor.

- Göktürk-1 görevi boyunca günde 278 fotoğraf gönderecek

Ankara'ya 7 Mayıs'ta gönderilecek Göktürk-1 Uydusu'nun, 2016 yılı ilk yarısında Fransız Guyanası'nın Kourou kentinden fırlatılması planlanıyor.

Göktürk-1 Uydu Sistemi ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi alanlarda da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Göktürk-1 görevi boyunca günde ortalama 278 fotoğraf gönderecek.

Uydu Sistemi, uzay kesiminde 1 metre altı çözünürlüklü Elektro-Optik kamera, 1 sabit yer istasyonu ve 1 mobil yer istasyonundan oluşuyor. Projenin üstleniciliğini ve yer kontrol istasyonu bölümünü İtalyan Telespazio firması yürütürken, üretim kısmını Thales Alenia Space gerçekleştirdi. Projeye Aselsan, Roketsan ve Tübitak Bilgem doğrudan katılım yoluyla teknoloji transferi sağladı.

kalan karakter 1000

Kaya Kaya

Bizim de fizik ve mühendislik dallarında yüzlerce profesörlerimiz var, ama halen elin adamına muhtacız. Paraysa para, imkansa imkan devletimiz neyi esirgedi üniversitelerden. Ama halen ortaya koyabildikleri birşey yok. Keyifleri yerinde çünkü. İvedi olarak üniversitelerin özellştirilmesi lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 24.04.2015 09:44
ibrahim ibrahim

Keşke fransada fırlatılacağı tarihe kadar kalsaydı, ankara ya getirilirken bizim beceriksizler hasar verebilir canım uyduya

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 24.04.2015 00:41
sakamı sakamı

Fransa’nın Cannes kentinde bu türkiyede yapılıp orada mı taıtıldı yoksa fransada yapılıp türkiyede reklamımı yapılıyo ben onu merak ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 23.04.2015 23:48
Emin Emin

Günde 278 resim cekebiliyormus, elalem online kamera takmis uzaya bizim ikiler hala sinirli fotograf cekecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 23.04.2015 23:14
SÜPER TÜRKİYE SÜPER TÜRKİYE

bundan sonra yerli uydularımızı,savaş uçaklarımızı,yolcu uçaklarımız,uçak gemimizi kendimiz yapalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 23.04.2015 20:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.