X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı

  • Giriş Tarihi: 24.4.2015 01:50 Güncelleme Tarihi: 24.4.2015 02:07
Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı
Göktürk-1 Uydusu gün yüzüne çıktı

Yapımı tamamlanan Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen törenle dünya basınına tanıtıldı.

Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu'nun teslimatı için Ankara'ya gönderilmesi öncesinde Fransa'nın Cannes kentinde uğurlama töreni gerçekleştirildi.

Uğurlama töreninde konuşan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uzay Daire Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Göktürk-1 uydusuyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat kabiliyetinin önemli ölçüde gelişeceğini söyledi. Uydunun teslimatının Mayıs ayında gerçekleşeceğini bildiren Tüfekçi, projeye katılan şirketlere teşekkür etti.Thales Alenia Başkan Yardımcısı Herve Hamy ise, uydunun yüksek teknolojili optik sistemlerle donatıldığını belirterek, uydu sistemlerinin performansının bütün yapım aşamalarında test edildiğini söyledi. Göktürk-1 Uydusu'nu Ankara'ya gönderecekleri için gurur duyduklarını dile getiren Hamy, optik sistemlerin geliştirilmesi için 10 milyon avroluk yatırım yaptıklarını kaydetti.

Proje ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyacağı yüksek çözünürlüklü istihbarat görüntülerinin karasuyu ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın elde edilmesini, işlenmesini, depolanmasını ve değerlendirilmesini sağlayacak bir Keşif Gözetleme Uydu Sistemi ve Türkiye'de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) tedarik edilmesi amaçlanıyor.

- Göktürk-1 görevi boyunca günde 278 fotoğraf gönderecek

Ankara'ya 7 Mayıs'ta gönderilecek Göktürk-1 Uydusu'nun, 2016 yılı ilk yarısında Fransız Guyanası'nın Kourou kentinden fırlatılması planlanıyor.

Göktürk-1 Uydu Sistemi ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi alanlarda da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Göktürk-1 görevi boyunca günde ortalama 278 fotoğraf gönderecek.

Uydu Sistemi, uzay kesiminde 1 metre altı çözünürlüklü Elektro-Optik kamera, 1 sabit yer istasyonu ve 1 mobil yer istasyonundan oluşuyor. Projenin üstleniciliğini ve yer kontrol istasyonu bölümünü İtalyan Telespazio firması yürütürken, üretim kısmını Thales Alenia Space gerçekleştirdi. Projeye Aselsan, Roketsan ve Tübitak Bilgem doğrudan katılım yoluyla teknoloji transferi sağladı.

KARINCAYI BİLE İZLEYEBİLECEK


Göktürk-1 Türkiye'nin istihbarat toplama yeteneğini geliştirip, savunma topluluğuna, günün her saatinde her türlü hava koşullarında uzaktaki ve yakındaki tehditleri yönetmesine imkan sağlamasının yanı sıra, herhangi bir ülkede bir karıncayı bile yakından izleyebilecek.

Türkiye uydunun yapılması için İtalya firması ile anlaştığında İsrail firmayı tehdit etmiş ve İsrail toprakları üzerinden görüntü alınmamasını istemişti. Ancak geçtiğimiz aylarda İsrail 'Ofek 10' isimli bir uydu fırlattı ve özellikle Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin tamamını izleyebilme kabiliyeti kazandı. Böylece Türkiye de Göktürk 1'i fırlatarak İsrail'e karşılık vermiş olacak.

kalan karakter 1000

ömer ömer

emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, allah razı olsun. ilk fotoğraf da israil den alınsın :) üniversitelerimizde yeniden yapılanma şart, ortalık doçentten profesörden geçilmiyor. bizde de kesinlikle alman üniversite sistemine geçilmeli. doçentlik olayı kaldırılmalı ve dr ünvanını alanlar enstitüler üzerinden sanayide istihdam da edilip ar-ge artırılıp kaliteli ürünler geliştirilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.04.2015 19:19
Buğra Buğra

Tamam güzel harika DA; elin gavuruna uydu yaptır fırlat bunun güvenilirliği nerede? Birde gerile gerile göktürk ismini koymuşlar hava atıyorlar. Rabbim sonumuzu hayırlara vesile eylesin ne diyeyim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 24.04.2015 18:50
Türk Türk

Bizim üniversitelerimizdeki çoğu sözde bilim adamları yan gelip yatmaya, koltuk peşinde koşmaya ve boş işlerle uğraşmaya devam etsin. Ülkemizde de yüzlerce profesör ve doçent var. Sadece, birçoğu uydurma yayın yapsınlar. Elin adamı gece gündüz çalışıp üretiyor. Üniversiteleri özelleştirmek şart.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 24.04.2015 09:35
serdar serdar

Olurmu bizim proflar boyle amele isleriyle ugrasmaz ki...
ege universitesinde proflarin besyildizli restorani
docentlerin ayri restorani
oyrencilerin ayri kantini var herkes haddini sinifini bilecek...
akedemik unvanlarin anlami bu yoksa oyle atolyede calis oyrenci ile calisanla ayni ortami paylas olmaz kardesim....

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 24.04.2015 12:43
duran duran

Adamlar kapağı atmış bir kere neye çalışacaklar, emekliliğe kadar yat, hesap soran da yok, atılma korkusu da. Çocuklarını ve akrabalarını da aldırdılar mı çalıştıkları üniversitelere onlardan kralı yok. Babasıyla oğlu, abisiyle kardeşi ve yengesi aynı bölümde çalışanlar var yaw doğudaki bir üniversitede bu kadarına da pes artık. Çayıra döndürmüşler resmen

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 24.04.2015 12:33
Kadir Kadir

Onlardaki de profesör, bizdekiler de. Fark ortada zaten. Bizde ünvanlar çerez gibi dağıtılıyor. Eminim ki ülkemizdeki profesör sayısı bakımından dünyada ilk beşe gireriz, tabi bilgisizlikte de. Genelleme yanlış ama, çoğunun derdi çakma makale, tez, proje yazıp para kaldırmak. İçlerinde onlarca TÜBİTAK ve DPT projelerinde yer alanlar bile var, ürettikleri ne var hiç birşey. Kağıt üzerinde üretikleri hariç tabi:). Denetim şart, özelleştirme de.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 24.04.2015 11:23
2023 2023

helal olsun birde şu terör sorunu tam çözüme kavuşursa Türkiye eski ihtişamına geri döner.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 24.04.2015 08:51
ibilgili ibilgili

uyduyu kendimiz yapalım

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 24.04.2015 08:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.