X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünyanın ilk renkli 3 boyutlu hologramı geliştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünyanın ilk renkli 3 boyutlu ı geliştirildi

  • Giriş Tarihi: 3.12.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 11:39
Dünyanın ilk renkli 3 boyutlu hologramı geliştirildi
Dünyanın ilk renkli 3 boyutlu hologramı geliştirildi

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojiler birer birer gerçekleşiyor.

Güney Kore'de enstitüsü (Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü) tarafından renkli 3 boyutlu hologram teknolojisi geliştirildi. Bu teknolojinin araştırılmasında LG Display, Silicon Works, Yunam Optics, A Optics gibi şirketlerin ve ayrıca üniversitelerin dahil olduğu 16 tane isim bulunuyor.

Araştırma ekibi masatipi görüntüleme sistemi üstünde 3 inç (7.62 cm) boyutunda altı yüzlü rubik küb görütüsünü ortaya çıkarmayı başardı. Hologram görüntü her açıdan görülebiliyor.

Geçmişte MIT, 20 derecelik 3.5 x 2.5 cm boyutlarında olan teknolojisi göstermişti. Ayrıca Japon NICT de (Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ulusal Enstitüsü) sadece 6-10 derecelik görüş açısı sunan 6 inç boyutunda hologram uygulaması tanıtmıştı. Ancak ETRI'nin ortaya çıkardığı yeni çözüm hologram teknolojisine bambaşka bir soluk getiriyor. Şu anda pazarda 2 boyutlu görüntüleri 3 boyutlu yapan sözde bazı hologram teknolojileri var. Fakat ETRI'nin çözümü ile işler değişebilir.

Araştırma ekibi sistem optimizasyonu ve görüntü kalitesini arttırmak için önümüzdeki 5 yıl boyunca çalışmalarına devam etmeyi planlıyor. Bu araştırma 2013 yılında başlayan Giga Kore Projesi'nin bir parçası. İsmi "Dijital Holografik Masa Terminali Teknolojisi" olarak geçiyor.

Hasan Uğur Nayır