X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elveda Wi-fi Merhaba Li-fi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Elveda Wi-fi Merhaba Li-fi!

  • Giriş Tarihi: 31.12.2015 11:50
Elveda Wi-fi Merhaba Li-fi!
Elveda Wi-fi Merhaba Li-fi!

Günümüzde hızla gelişen teknoloji, bir zamanlar bizleri hayran bırakan teknolojik gelişmelerin çok kısa sürede demode olmasına yol açıyor.

Kablolara bağlı yaşadığımız bir hayata son veren Wi-fi teknolojisi çıkışı ile bizlere özgürlük kazandırırken günümüzde bu teknolojinin de alternatifleri aranmaya başlandı. Yavaş oldukları konusunda kullanıcılarına ve teknoloji üreticilerine alternatif yöntemler aratan Wi-fi, yapılan ar-ge sonucunda çok güçlü bir rakibe sahip oldu.

Şangay Fudan Üniversitesi'nde yapılan çalışmalarda radyo dalgaları ile veri taşıyan Wi-fi'ye rakip olarak bildiğimiz ampuller ile dataların şuankinden 10 kat daha hızlı taşındığını kanıtlamış durumda.

Wi-fi'ye elveda dedirtecek Li-fi teknolojisi büyük oranda şuan kullanılan sistemden çok daha iyi sonuç verirken, şimdilik tek bir dezavantajı bulunuyor o da; internetin sadece ampulün bulunduğu odada kullanılabilmesi.

Başka bir deyişle şuan kullanıdğımız Wi-fi teknolojisinde birkaç oda uzakta da olsanız internete erişebilirken, Li-fi ile sadece ampul altında internet erişimi sağlanabiliyor.

Konu ile ilgili çalışmalar sürerken yukarıda bahsettiğim problemin de en kısa sürede çözülüp sistemin 2015 gibi kullanılabilir olacağı tahmin ediliyor.