X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Askeri araçlara 'bukalemun' kamuflajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Askeri araçlara 'bukalemun' kamuflajı

  • Giriş Tarihi: 4.1.2016 12:26 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 12:26
Askeri araçlara 'bukalemun' kamuflajı
Askeri araçlara 'bukalemun' kamuflajı

araştırmacıları, askeri araçlarda kullanılabilecek, bukalemun ve ahtapot gibi bulunduğu ortamın mikrodalga görüntüsünü alabilen grafen temelli yeni nesil teknoloji geliştirdi.

nde, bukalemun, ahtapot gibi renkten renge girebilen canlılara benzer şekilde, bulundukları ortamın radar görüntüsünü gerçek zamanlı olarak değiştirebilen grafen temelli yeni bir teknoloji geliştirildi.

nde yeni bir çağ başlatması beklenen bu teknolojiyle kaplanan bir askeri tank, ormanlık arazideki bir ağacın görüntüsüne bürünebilirken bir savaş uçağı da kuş şeklinde görünebiliyor.

Avrupa Birliği'nin 6 milyon lira ile destek verdiği yeni teknoloji, gözün algılama düzeyinden kızılötesine, hatta mikrodalga boyutlarına kadar tüm spektrumda çalışacak şekilde planlanıyor.

'Doğada bulunduğu ortama adapte olabilen bir yapı'

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kocabaş, doğada bulundukları ortama adapte olabilen canlıları taklit edebilen bir yapı üzerinde 6 kişilik grubuyla araştırmalar yürüttüklerini, araştırmalarının Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından 2 milyon avro ile desteklendiğini bildirdi.

Tasarımlarında, grafen isimli malzemeyi kimyasal yöntemler ile sentezledikten sonra esnek ve düz olmayan değişik yüzeylere aktardıklarını anlatan Kocabaş, daha sonra bu malzemenin elektron yoğunluğunu değiştirerek, ışıkla etkileşmesini, dolayısıyla yansımayı ve geçirgenliği elektriksel olarak kontrol edebildiklerini aktardı.

'Askeri aracın ormanda ağaç gibi görünmesi sağlanabilir'

Bu şekilde malzemenin arka plandaki görüntüye göre kendisini uyarlamasının da sağlandığına işaret eden Kocabaş, şu bilgileri verdi:

"Grafeni özel bir metotla, bakır üzerine sentezleyip polimer yüzeylere aktarıyoruz. Şu anda mikrodalga frekansında, bir yüzeyin yansımasını kontrol altında tutabiliyoruz. Bir sensörden aldığımız geri besleme ile yüzeyin yansımasını kontrol ederek, bulunduğu ortama adapte edilmesini sağlayabiliyoruz. Yani radarda gerçek zamanlı kamuflaj mümkün. Ormanlık arazideki bir askeri aracı düşünelim. Bu aracın mikrodalga frekansında, ormandaki bir ağaç ya da bir bitki görünümünde olması sağlanabilir ya da örneğin bir uçağın radar görünümünü gerçek zamanlı olarak değiştirebileceğiz. Bu teknolojiye, kolay anlaşılması için mikrodalga bukalemun diyebiliriz. Şu anda ilk defa mikrodalga frekansında etkin çalışan aktif bir yüzeyi geliştirmiş olduk. "

kalan karakter 1000

KADRİ olgun KADRİ olgun

Bukalemun teknolojisi:
Bahsedilen teknolojiyi Amerika Irak harbinde kullandı. Hepinizin günlerce izlediği vurulan uçaktan paraşütle atlayıp nehir kıyısındaki 20 metrekarelik ağaçlığın içinde saklanan pilotu yakalamak yerine
Makinalıyla ağaçlığı taratan Iraklı kumandan biliyordu, pilotun böyle bir giysisi olduğunu.
Gine Profiloda 25 sene önce böyle bir kumaş çalışması yapıldı projedeki ekipten sağ olanlar vardır umarım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.01.2016 21:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.