Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nın mucidi

Giriş Tarihi: 7.3.2016 09:28
E-postanın mucidi öldü

Elektronik postayı icat eden ve @ işaretini adreslerde ilk kez kullanan Ray Tomlinson, 74 yaşında .

Gençliğinde çalıştığı Raytheon adlı şirkette yı icat eden Tomlinson, 1971'de internetin selefi olarak kabul edilen ARPANET'i kurdu. Bu program, iki bilgisayarın birbirine veri iletmesini sağlıyordu.

İlk defa iki bilgisayar arasında elektronik posta gönderen ve adreslerde @ işaretini kullanan Tomlinson, internetin gelişimine en büyük katkıyı veren isimlerden biri kabul ediliyor.

Tomlinson'ın arkadaşı Mike Doblo, "İcadı dünyanın iletişim şeklini değiştirse de, Ray her zaman mütevazı ve nazik kalmayı başardı" dedi.

1941 New York doğumlu Tomlinson, 1960'larda MIT ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde çalışmaya başladı. Daha sonra adı Raytheon olan şirkette çalışmaya başlayan Tomlinson, burada TENEX, ARPANET ve TELNET protokollerini icat etti.Tomlinson icadını boş zamanlarında geliştirdiğini, şirketin projelerinden biri olmadığını söylemişti. İlk gönderdiği e-postada ne yazdığı sorulduğunda ise, hatırlanmayacak kadar önemsiz bir şeydi demişti.

Tomlinson sayısız ödülün sahibi olmasının yanı sıra, MIT'nin 150 kişilik listesinde de 4. sırada yer alıyor. Dünya çapında e-mail servisini 1,5 milyar insanın kullandığı tahmin ediliyor.Popüler e-posta sunucusu Gmail de resmi Twitter hesabından Tomlinson'a saygılarını sundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-postanın mucidi öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz