X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Intel 12 bin kişiyi işten çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Intel 12 bin kiyi işten çıkaracak

  • Giriş Tarihi: 20.4.2016 10:35
Intel 12 bin kişiyi işten çıkaracak
Intel 12 bin kişiyi işten çıkaracak

Amerikalı mikroçip firması Intel, çapında 12 bin çalışanını, yani toplam gücünün yüzde 11'ini, gelecek senenin ortasına kadar işten çıkaracağını duyurdu.

Intel'den yapılan açıklamada, şirketin yeniden yapılandırmaya giderek, bulut (cloud) ve akıllı telefon teknolojilerine daha fazla ağırlık vereceği belirtildi.

Yeniden yapılandırma sayesinde Intel'in daha karlı ve verimli olacağı ifade edilen açıklamada, şirketin kisel bilgisayar (PC) alanına artık daha az önem vereceği aktarıldı. Firmanın çapında 12 bin çalışanın, yani toplam iş gücünün yüzde 11'inin, gelecek senenin ortasına kadar işten çıkarılacağı kaydedildi.

Veri ve internet sektörlerinin şirketin başlıca büyüme alanlarını oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada bu alanlardaki büyümenin geçen sene firmaya 2,2 milyar net gelir kazandırarak şirketin toplam gelirlerinin yüzde 40'ını oluşturduğu ve firmanın PC pazarında yaşadığı düşüşü telafi etmeye yardımcı olduğu vurgulandı.

Ayrıca, Intel'in bu yılın ilk çeyrek bilançosunun da olumlu geldiği bildirildi.

Şirketin 2016 ilk çeyreğindeki net geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artış göstererek 13,7 milyar dolar olduğu belirtildi. Şirket, 2015'in ilk 3 ayında 12,8 milyar dolar kar açıklamıştı.

Intel'in bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre değişmeyerek 2 milyar dolar oldu. Firmanın hisse başına karı da geçen yılın ilk çeyreğinde 0,41 dolar iken bu yılın aynı döneminde 0,42 dolar oldu.