Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırık cep u ekranları kendi kendine tamir edilecek!

Giriş Tarihi: 14.5.2017 11:59 Güncelleme Tarihi: 14.5.2017 12:02
Kırık cep telefonu ekranları kendi kendine tamir edilecek!

Teknolojinin her dalında gelişmeler devam ederken, uzmanlar daha dayanıklı ekrana ve kasaya sahip cep ları yapmak birbirleriyle yarışıyor. Bu konuda son gelen bilgilere göre "kırık ekranları kendi kendine tamir eden" telefonlar için çalışmalar sürüyor.

Eğer teknolojiye ilgi duyuyorsanız, her gün yeni bilgiler edinmeniz pek şaşırtıcı olmayacaktır. Bu bilgilerin bir çoğu şaşırtıcı olsa da bir süre sonra gerçekleşince insanlar sıradan görmeye başlayabiliyor. Daha önce kim bilebilirdi ki teknolojinin bu kadar ilerleyeceğini ve hayatımızın bu denli içine gireceğini...

Şimdi ki konumuz: Kendi kendini tamir eden cep telefonu ekranı!

Evet, yanlış duymadınız. Kırılan cep u ekranları kendi kendimi tamir edebilecek. Tabii bu hangi dereceye kadar başarılı olur bilinmez. Ama uzmanların bu konuda ciddi araştırmaları devam ediyor.

Şu an biz bir telefon aldığımızda yapacağımız ilk eylem bir jelatin ve koruyacak bir kılıf almak oluyor. Öyle ki insanlar onca para verdiği bu elektronik aletleri ufak bir dalgınlık ile bir anda hiç etmek istemiyor. Cep telefonlarının ne kadar garantisi olsa da ve bir şekilde ücretli olarak ekran değişimi yapılabilse de, her daim bir bekleme süreci oluşabiliyor. Özellikle model telefonlar için bu söz konusu... Tabii sizi fazla bekletmeden iphone tamiri yapabilen cep telefonu teknik servisleri de bulunuyor. Yalnız bunun için "hızlandırılmış servis" altında daha fazla para alınabiliyor.

Her ne kadar çeşitli cep telefonu aksesuarları ile bir takım önlemler alınsa da bunlar kimi telefonlar için estetiği bozabiliyor. İnsanlarda bu konuda ikiye ayrılıyor. Telefonun görüntüsü bozulmasın diyerek kılıf ve jelatin takmayanlar, tam tersi en ufak bir çizik dahi gelmesin diyerek aksesuar kullananlar...

Bu durumda sanıyoruz ki bilim adamları bu çalışmayı tamamladıktan sonra insanlar ortak noktada buluşacak. Aksesuarsız telefonlar!

Hatırladığınız üzere 2013'ün sonlarına doğru LG G Flex adlı bir model üretilmişti. Bu model kendi kendini onarma özelliğine sahipti. Özel bir malzemeden üretilen Flex'in arka kapağı herhangi bir çizik aldığında dakikalar içerisinde kendi kendini onarabiliyordu. Tabii bu özellik yinede kullanıcılar için çok cezbedici olmamıştı.

- UC Reverside'ta yer alan makaleye göre bu yeni materyal "elektrikle aktive edilebilen, piller, elektronik cihazlar ve robotları iyileştirmek için kullanılabilen, şeffaf, kendi kendine iyileşen, yüksek gerilebilir malzeme"

Kendini iyileştirme ek yeteneği ile yeni malzeme elektronik için idealdir. Malzeme hem düşük maliyetli hem de güçlüdür ve oda sıcaklığında 24 saat dinlendirilerek kendini tamir edebilir.

Fütüristik gelebilir gibi görünse de,Chao Wang, kendi laboratuarı tarafından üretilen ürün gibi malzemelerin üretimi için en az üç yıldır çalışıyor. UCR'den Chao Wang'ın kendi kendini yenileyen malzemelere olan ilgisi ise Comic Karakterlerinden Wolverine'e olan hayranlığı yatıyor.

Wang, Business Insider'a verdiği demeçte;

"Üç yıl içinde kendini iyileştiren ürünler piyasaya çıkacak ve günlük hayatımızı değiştirecek ve cep telefonlarımız şu ana kadar elde edebileceğinden çok daha iyi performans gösterecek" dedi. -

İşte o zaman belki cep telefonu tamiri yaptırmak için servise gitmenize bile belki gerek kalmayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırık cep telefonu ekranları kendi kendine tamir edilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz