X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cep telefonundaki büyük tehlike!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cep telefonundaki büyük tehlike!

  • Giriş Tarihi: 27.2.2013 14:07 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 14:33

Bilim insanlarının "akıllı telefon bakterileri" olarak adlandırdığı bu canlılar, bizimle sürekli iç içe.

İngiltere'deki Surrey Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümü öğrencileri cep telefonlarına yakından bakmaya karar verince bakterileri farkettiler. İnanması zor ama cep telefonlarında tuvaletin 18 katı daha fazla bakteri bulundu.

Öğrenciler, bakterileri laboratuvarlarda ürettiler ve geliştirdiler. Cep telefonunu bakteri üretme kaplarına koyan öğrenciler, 3 gün sonra bu garip yaratıkları görüntülediler.Üniversiteden Doktor Simon Park, cep telefonlarının sadece iletişim aracı olmadığını, bizim kişisel izlerimizi de taşıdığını söylüyor. Tabii aynı zamanda yediklerimizi, içtiklerimizi de telefonlara bir şekilde bulaştırıyoruz.

Bu bakterilerin tümü, iğrenç görünmelerine karşın zararlı değil. Ancak, Staphylococcus aureusgibi tehlikeli bazı bakteriler de telefonlarda görülebiliyor. Bu bakteri, "Hastane infeksiyonu" olarak adlandırılıyor. Akıllı telefonların klavye ve benzeri bir dizi tuşa sahip olması, daha çok bakteri taşımalarına neden oluyor. Eski tip telefonlar bu nedenle daha az pis olabilir.

Bu bakterilerden kurtulmanın yolu var mı? En iyi yöntem telefonları temiz tutmak ve mümkün olduğu kadar sık silmek. Cep telefonlarında tuvaletlere oranla 18 kat daha fazla bakteri olduğunu belirten uzmanlar, ıslak mendillerin kullanılmasını öneriyor. Cep telefonlarına bakteri bulaştırmamanın yollarından birisi de, tuvalete giderken, telefonu dışarda bırakmak. Bakterilerin çoğu elden telefonlara geçtiği için, ellerin temizliği, telefona yabancı kişilerin dokunmamasına izin vermemek de çözüm olabilir. (ntvmsnbc)

kalan karakter 1000

hmm hmm

eğer bakteri oranı telefonlardaki tuş sayısına bağlıysa eski telefonlarda nasıl daha az bakteri oluyor? eski telefonların hepsi tuşlu.. akıllı telefonlarda tuş olarak varsa bir arama bir kapama tuşu var.. çoğunda bu da yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 27.02.2013 16:43
Dogrucu davut Dogrucu davut

Akilli telefonlarda artik klavye yok ki. Eski tip telefonlarin daha pis olmasi gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır1
cevapla 27.02.2013 16:38
Seyfullah Sadıkoğlu Seyfullah Sadıkoğlu

Su geçirmez telefonlar için reklam niteliği taşıyan bir araştırma olmuş. Çok hijyenik kullanmak isteyenler olur ise su, toz geçirmeyen Sony Xperia Z alırlar. Artık banyo sabunumu yoksa bulaşık deterjanımı kullanırsınız o tercih meselesi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 27.02.2013 16:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.