X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bir ülke ile daha vizeler kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bir ülke ile daha vizeler kalkıyor

  • Giriş Tarihi: 4.11.2011 11:17 Güncelleme Tarihi: 4.11.2011 11:29

Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Martinov, Türkiye ile vizelerin karşılıklı kaldırılması çalışmalarının tamamlandığını ve anlaşmanın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun imzasını beklediğini söyledi.

Martinov, AA'ya yaptığı açıklamada, vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hazırlıklarının tamamlandığını ve imzalanmaya hazır olduğunu belirterek, "Sayın Davutoğlu ile ön mutabakatımız mevcut ve kendisini özellikle bu anlaşmayı imzalaması için Minsk'e davet ettim" dedi.

Türkiye ve Belarus vatandaşlarının, vizelerin bir an önce kaldırılmasını istediğini kaydeden Martinov, Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkeler içinde Belarus'un Rusya'dan sonra Türk vatandaşlarına yönelik vizeyi kaldıran ikinci ülke olacağını kaydetti.

Martinov, Türkiye'den yatırımcıları da ülkesine
davet ederek, "Belarus ile ortak işletmeler kurarak, üretilecek malın üzerine Made in Belarus yazılması bizim için geleneksel piyasalardaki satışları kolaylaştırır. Bizler de kendi makinelerimizin Türkiye'de montajı ve benzer şekilde üzerine Made in Turkey yazıp komşu ülkelerde pazarlanmasına ilgi duyuyoruz" diye konuştu.

Enerji alanındaki işbirliğinin de son derece önemli olduğunu, Türkiye ile Belarus'un enerji kaynaklarını çeşitlendirmeyi öncelikli hedef olarak önlerine koyduğunu belirten Martinov, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türk işadamlarının yatırım yapabileceği diğer önemli nokta da stratejik lojistik konusu. Kuzey-güney, batı-doğu ulaşım koridorlarında lojistik çalışması. Belarus, Kazakistan ve Rusya arasındaki gümrük birliği 1 Ocak'tan itibaren tek ekonomik bölgeye dönüşeceği göz önünde bulundurulursa bu bölgenin ciddi bir potansiyel oluşturduğu görülür. Belarus bu bölgenin batı kapısı anlamına gelmekte."

Turizm alanında da yapılabilecek çok şey olduğunu kaydeden Martinov, sadece ülkelerinden Türkiye'ye değil aynı zamanda Türkiye'den ülkelerine yönelik turist sayısının artmasını istediklerini belirtti.

Martinov, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ve gelecek yıl Türkiye'de Belarus tanıtım günlerinin yapılacağını ifade ederek, bunu Türkiye'de halkın kendilerini tanıması açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

kalan karakter 1000

RECEP RECEP

artık her hafta sonu minsk deyiz...yaşasın belarus kızları....

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır27
cevapla 04.11.2011 15:45
iyi hoş ta; iyi hoş ta;

Siz bu Belorus nasıl bir yer biliyor musunuz? 1 şehri hariç gitmediğim yer kalmadı. İnsanları iyidir. Ancak ülke o kadar zor durumda ki inanmazsınız. ortada para yok. Merkez bankası döviz satmıyor. Eğer bu kadar kriz olmasa o başlarındaki diktatör hayatta kaldırtmaz vizeleri. Gerçek diktatör var başlarında. Bir bakkal dahi ayda en az inanmayacaksınız ama 15 kere denetleme geçirir. O diktatör dua etsin ki çok mülayim bir halkı var. İnsanına bakarak diyorum ki Allah bu Belorus halkını şu anki yönetimlerinden kurtarsın. Tüm eski sovyet ülkeleri içerisindeki en dürüst ve iyi halka sahip. kısacası TİCARET yapacaklar amann dikkat. ÜLKEDE DÖVİZ YOK...

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır5
cevapla 04.11.2011 14:53
preisner preisner

oleeeeey

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır12
cevapla 04.11.2011 14:13
ismail ismail

ya avrupa

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır10
cevapla 04.11.2011 13:51
ahmet mehmet ahmet mehmet

angola çad nijer mali gibi ülkelerle vizelerimiz ne zaman kalkacak acaba merakla bekliyoruz nede olsa dünyanın gelişmiş batılı süper güç devletleriyle vizelerimizi kaldıramadığımız için anca dünyanın 5. sınıf ülkeleriyle vizeleri kaldırabiliyoruz neyse bunada şükür inşallah tez günde botswana ilede vizelerimiz kalkar

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır35
cevapla 04.11.2011 13:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.