X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gaziantep'e ziyaretçi akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'e ziyaretçi akını

  • Giriş Tarihi: 13.2.2013 14:43

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, son 10 yılda kentin elde ettiği kültürel başarı ile tam bir kültür kenti olduğunu söyledi.

TRT FM'de yapımcılığını Deniz Sezer'in yaptığı ve Didem Ata'nın sunduğu 'Gezdim, Gördüm, Sevdim' isimli programa konuk olan Güzelbey, kültür etkinliklerinin başında dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi'nin geldiğini kaydetti.

Güzelbey, 30 bin metrekare alan üzerinde kurulu olan müzenin dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğradığını söyledi. Son dönemlerde 'te müze atağının başladığını vurgulayan Güzelbey, kentin bütün özelliklerini yansıtan Bayazhan Kent Müzesi, Mutfak Sanatları Müzesi, Cem Eserler Müzesi'nin yanı sıra kale etrafındaki tarihi mekanların önemli turizm değerleri olduğunu belirtti.

Kültür ve sanatın yanında yemek kültürünü ihmal etmediklerini dile getiren Başkan Güzelbey, sadece 42 çeşit patlıcan yemeğinin Gaziantep yemek kültürünün zenginliğini ortaya koyduğunu bildirdi. Kebabın, su yemeklerin ve kazan yemeklerinin birçok çeşitlerinin Gaziantep'te bulunduğunu dikkat çeken Güzelbey, tatlıların envai türlüsünün de burada bulunduğunu bildirdi.

İktisadi alanda da son dönemlerde büyük atılım sağladığını anımsatan Güzelbey, Gaziantep'in 5 organize sanayi bölgesi, 170 ülkeye ihracatı, yıllık 6 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye'nin önemli sanayi, ticaret ve ihracat merkezi olduğunu kaydetti. Güzelbey, 220 bin SGK'lı çalışanın olduğu Gaziantep'te birçok sanayicinin kalifiyeli işçi bulma konusunda sıkıntı çektiğini belirtti.