X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi konak restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi konak restore ediliyor

  • Giriş Tarihi: 5.11.2013 17:26

Belediyesi, Envar-ul Hamit Camii karşısında bulunan tarihi konağı restore ediyor.

Belediye Başkanı Kadir Kara, çarşı merkezindeki tarihi konağı restore ederek, kentin ortak kullanım alanlarındaki tarihi, kültürel ve turistik değerlerini turizme kazandırmak ve şehre ayrı bir kimlik kazandırmak istediklerini söyledi. Kara, Osmaniyeliler ve Osmaniye'ye dışardan gelip gezmek isteyenler için kentin tarihi dokusunu ortaya koyacak, geçmiş dönem yaşamlarına başka bir gözle bakılmasını sağlayacak tarihsel bir mekan hazırladıklarını ifade etti.

Kara, konağın kamulaştırıldığını ve restorasyonu için hazırlanan projenin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi.

Başkan Kara, konak restorasyonundan sonra Enver-ul Hamit Camii ile Çınarlı Kahve çevresinde de çevre düzenlemesi ve restorasyon yapılacağını kaydetti. Konak ile cami ve Çınarlı Kahve'nin birbirine yakın tarihi yapılar olduğunu ve koruma altında bulunduğunu anlatan Kara, "Konaktan sonra Envar-ul Hamit Camii ve Çınarlı Kahve çevresinde de genel bir restorasyon ve tarihi dokuyu koruyucu çalışma yapmayı planlıyoruz. Osmaniye'de yeni yerleşim alanları, alışveriş merkezleri açılıyor. Bunları teşvik ediyoruz. Fakat bunları yaparken de kent merkezinde ticaret yapan insanlarımızın buradaki değer yargılarını kaybetmemelerini istiyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.