Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Instagram fotoğrafı için Küba'ya gideceğiz

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Instagram fotoğrafı için Küba'ya gideceğiz

Seyahat danışmanı Özlem Avcıoğlu, en yeni seyahat ve tatil trendlerini anlattı... Avcıoğlu'na göre Instagram tutkunları fotoğraf çekebilecekleri tatilleri tercih ediyor. En gözde yer ise Küba

Nereye, nasıl ve niçin gideceğiz? Nerede kalacağız? Ne yiyecek, nasıl eğleneceğiz? Önümüzdeki aylarda tatile çıkmayı planlayanlar için işte 2015'i etkisi altına alan seyahat ve tatil trendleri. Önce Facebook, ardından Instagram, son yılların en önemli sosyal medya platformları. Özellikle Instagram tüm dünyanın anladığı dil olan görsel paylaşım üzerine... Anı yakalamak ve paylaşmak... Bunu yaparken de takipçi sayısını artırmak ve Andy Warhol'un dediği gibi kısa süre için de olsa üne kavuşmak... Instagram'a en çekici fotoğrafları koyabilmek için henüz otantikliğinden bir şey kaybetmeyen Küba'ya gideceğiz ve tarihi binaları, eski arabaları, ağzında puro ile poz veren ve dans etmekten büyük zevk alan yerlileri fotoğraflayacağız.

Otantik rotalar peşinde

Bir başka otantik rota olan, renkleri ile insanın başını döndüren Fas'a da seyahat edeceğiz. Özellikle de 'mavi şehir' olarak bilinen Chechaouen'i, Marakeş öncesi ya da sonrası için gezi programına mutlaka ekleyeceğiz. Türkiye'de ise en çok ziyaret edilen yer Kars ve çevresi olacak. Çıldır gölü ve Ani Harabeleri manzaraları gidenleri yeniden gitmeye teşvik ederken, gidemeyenlerin de listesinde yer alacak.

Yat konforunda gemi

Gemiyle seyahati sıkıcı bulanlar için de bu yıl her şey değişecek. Küçük, butik lüks teknelerle gerçekleştirilen Burma, Vietnam, Kamboçya, Malezya veya Amazon Ormanları seyahatlerine ilgi artacak. Kendi yatınızdaymış hissini veren gemilerle yapılan yolculuklar seyahatseverleri cezbedecek.

Samimi restoranların yükselişi

Yıllarca rezervasyon yaptırabilmek için sıra beklediğimiz Michelin yıldızlı, isimlerini telaffuz etmekte zorlandığınız yemekler servis eden moleküler gastronomi restoranlarına artık gitmeyeceğiz. Onların yerine resmiyetten uzak 'comfort food' menüleri sunan yerel ve taze malzemelerden oluşan ve her hafta değişen menüler, yer bulmakta zorlanmayacağımız samimi restoranlar gözdemiz olacak. Kısacası yemek yemek bir şov olmaktan çıkıp insanı mutlu eden, rahatlatan bir deneyime dönüşecek.

Sanats everlere özel

Sanatseverler için bu sene maraton mart ayının ortasında Art Basel Hong Kong'la başlayacak. Mayısta Venice Art Bienal, haziranda Art Basel var. Yaz rehavetinin ardından maraton ekimde Frieze London ile devam edip aralıkta Miami Bart Basel ile sona erecek.

Ruhu olan oteller

Kalacağımız oteller de bu sene farklı olacak zira beklentilerimiz değişecek. Dekorasyon olarak da 'trendy' butik otel anlayışı yerine daha az şatafatlı ve gösterişli sadece müşterinin konforunu düşünen zamansız ama ruhu olan mekanları tercih edeceğiz. Rahatlamak ve hoşça vakit geçirmek için gidilen, ama menüsüne baktığınızda işin içinden çıkamadığınız spa'lara gelince... Artık basit ve gerçekten bizi rahatlatacak masajları seçeceğiz.

Maceracı ruhlara

Ben macera severim; seyahat keşfetme enerjisi, cesaret, merak gerektirir diyenlerin yolu geçen aylarda Finlandiya'nın Laponya bölgesine düştü bolca. Ama artık sırada farklı kuzey bölgeleri var. İzlanda'da sadece Reykjavik ve çevresi de değil, daha bilinmedik, kutuplara yakın kuzey kasabaları, Norveç'in kuzey kutup sınırında yer alan Lofoten adaları maceracı ruhların en önemli rotaları olacak.

Adaları keşif zamanı
Biz artık bilindik Yunan adalarına gitmek istemiyoruz diyenler ise Ion denizinde yer alan Zakyntos ve Korfu'ya, Ege denizinde ise Hydra, Paros ve Spetses'e yönlenecekler.

Tanıdık yerler gözde
Tanıdık bildik yerlerde olmayı seviyoruz. Ülkemizden uzakta olsak da etrafımızda tanıdıkları görmek bizde doğru yere gelmişiz hissini uyandırıyor ve memleketimizden bildiğimiz ortamlarda olmanın mutluluğunu tanıdıklarımızla birlikte yaşatıyor. Bu yüzden Paris ilkbahar, Mykonos adası ise yazın gözdesi olmaya devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Instagram fotoğrafı için Küba'ya gideceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz