X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Iğdır’da Don Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Iğdır’da Don Uyarısı

  • Giriş Tarihi: 24.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 16:33
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KAYA, KAYISI ÜRETİCİLERİ İÇİN DON UYARISINDA BULUNDU.
Iğdır’da Don Uyarısı

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Yrd. Doç. Dr. Tuncay Kaya, kayısı üreticileri için don uyarısında bulundu.
Iğdır’ın Türkiye’nin önemli kayısı üretim alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Kaya, “Yılda yaklaşık olarak 20 bin ton sofralık kayısı üretimi yapıldığı kayıtlarda mevcuttur. Ancak bazı yıllar don zararı nedeniyle hiç ürün alınamamaktadır. Geçtiğimiz 2014 yaz sezonu için hiç ürün alınamamıştı. 30 Mart 2014 günü başlayan ve yaklaşık üç gün süren don nedeniyle kayısı ve ceviz meyvelerinin tamamının yanında diğer bazı ürünler de zarar görmüştü. Bu çiçeklenme sezonu ise yine soğuk hava hareketlenmesine denk gelmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 24 Mart gecesi ve 25 Mart gecesi hafif don uyarısı ilan edilmiştir. Bu nedenle Iğdırlı kayısı üreticilerimizin bu gecelerde nöbet tutarak ürününü koruması şiddetle önerilmektedir. Üreticilerimiz bu iki gece ve sonraki muhtemel ayaz gecelerde bahçelerinde özellikle saat 02.00 ve sonrasında ateş yakarak tedbir alabilirler. Bunun için araç lastiği veya talaşa emdirilmiş atık yağ kullanılabilir. Değerli kayısı üreticilerimiz birkaç gece uykudan fedakârlık yaparak ürünlerini korumaya alabilirlerse ilimiz ve ülkemizin ekonomisine önemli katkı sağlamış olacaklardır. Unutmayalım ki 20 bin ton şalak kayısısının yıllık değeri 40 milyon TL civarındadır” dedi.