X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merak, 5 Saat Mahsur Kalmalarına Neden Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Merak, 5 Saat Mahsur Kalmalarına Neden Oldu

  • Giriş Tarihi: 6.4.2015 01:15 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:20
VAN KALESİ'NİN GÜNEY BÖLÜMÜNDEKİ KAYALIKLARDAN TIRMANMAK İSTERKEN YAKLAŞIK 150 METREDE MAHSUR KALAN 2 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İTFAİYE EKİPLERİNİN 3 SAATLİK OPERASYONUYLA KURTARILDI
Merak, 5 Saat Mahsur Kalmalarına Neden Oldu

Kalesi’nin Güney bölümündeki kayalıklardan tırmanmak isterken yaklaşık 150 metrede mahsur kalan 2 üniversite öğrencisi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile itfaiye ekiplerinin 3 saatlik operasyonuyla kurtarıldı.
Hafta sonu tatilinde Van Kalesi’ne giden Celal Budak ve Yıldırım Ceyhan isimli 2 üniversite öğrencisi, kalenin Güney bölümündeki kayalıklara tırmandı. Zeminden yaklaşık 150 metreye kadar tırmanan Budak ve Ceyhan, kayalıkların kayganlaşması nedeniyle mahsur kaldı. İki arkadaşın yardım istemesi üzerine vatandaşlar, Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Amirliği ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama Kurtarma ekiplerine haber verdi. Kısa sürede kaleye gelen ekipler, yukarıdan sarkıttıkları halatı bellerine bağladıkları Budak ve Ceylan’ı ayağı indirdi.
Yıldırım Ceyhan, "Merak ettiğimiz için kayalığa tırmanmak istedik. Kayalar çok kayganlaştığı için tırmanamadık, geri de dönemedik. Bekleyerek çevreden geçen vatandaşlardan yardım istedik. Bizi kurtaran tüm ekiplere teşekkür ederim" dedi.