Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kertenkele'den kardeşlik, sevgi ve paylaşmak üzerine vaaz

İnsanların, dünya ve ahirette, huzur ve mutluluğunu sağlayan İslam dininin kardeşlik, sevgi ve paylaşmaya dair verdiği önem, "Kertenkele" dizisinin bu haftaki vaaz konusuydu. Cuma namazı öncesindeki vaaz sahnesinde, toplumun huzur ve saadetinin toplumda birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma ile gerçekleşeceği mesajını veren Ziya hoca, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.s den aktardığı hadisi şerifle herkesi duygulandırdı. Peygamber efendimizin buyurduğu "Kendiniz için istediğiniz bir şeyi, müslüman kardeşiniz için de istemedikçe gerçek bir mümin olamazsınız. Müslüman elinden ve dilinden herkesin emin olduğu kimsedir.. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkasına yapma!" hadisi şerifiyle kardeşlik, sevgi ve güzel ahlakın öneminin, insan hayatının zarurî bir yönü olduğu gerçeği, güzel bir örnekle anlatılmış oldu. Aynı zamanda, toplumsal barış ve huzurun sağlanması için yardımlaşmanın son derece önemli olduğunun vurgulandığı vaaz sahnesinde, Ziya hoca cemaate; "Dinimiz tüm insanlığın iyiliğini ister kardeşlerim. Öncelikle, komşularımıza iyi davranmalıyız. Peygamberimizin de buyurduğu gibi; komşusu açken tok yatan bizden değildir." diyerek vicdani ve dini görevimiz olan yardımlaşmaya, Peygamber efendimizin bu güzel sözüyle dikkat çekildi.

İstanbul gecelerinin iflah olmaz çapkınlarından olan KERTENKELE aslında zekâsı ve sıra dışı yetenekleri sayesinde bir türlü ele geçirilemeyen profesyonel bir hırsızdır. Mesleki hayatını takıntılı bir şekilde Kertenkele'yi yakalamaya adayan komiser Ünsal'ın tüm çabalarına rağmen Kertenkele izini kaybettirmenin bir yolunu hep bulmuştur. Ta ki boş sanarak kaldığı villada evin sahibi mafya patronu Deli Kenan ile karşılaştığı güne kadar...
Sevgilisinin ihaneti nedeniyle intiharın eşiğine gelmiş olan Deli Kenan, Kertenkele'nin tüm ikna çabalarına rağmen kendisini vurur. Kertenkele, olay yerinden panikle uzaklaşırken polis tarafından köşeye sıkıştırılır. Kertenkele polisten kaçarken yanan bir ev görür ve yakalanma pahasına içeriye girerek küçük bir çocuğu yangından kurtarır. Ama bu kahramanlık Kertenkele'nin özgürlüğüne mal olmuştur. Tutuklanıp cezaevine gönderilir.
Esaret altında yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen Kertenkele bir yolunu bulup imam kıyafeti ile polisin ve peşindeki mafyanın elinden kaçarken kendisini şirin bir mahalle camisinde yanlışlıkla imam olarak bulur. Kertenkele sıfır din bilgisi ile imamlık yapmaya çalışırken karşısına gayrimenkul kralı Ekrem Bey'in güzeller güzeli torunu Zehra çıkar. Zehra'ya ilk bakışta âşık olan Kertenkele ise hayatının en büyük soygununa karar vermiştir; hiç kimseyi beğenmeyen bu güzel kızın kalbini çalacaktır. Fakat bilmediği bir şey vardır. Ünsal komiser, Zehra'nın eniştesidir.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kertenkele'den kardeşlik, sevgi ve paylaşmak üzerine vaaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz