Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göktürk 1 Uydusu uzaya böyle fırlatıldı

Göktürk 1 Uydusu uzaya fırlatıldı. Göktürk 1 Uydusu 5 aralık günü (Türkiye saati ile 16:51) Fransız Guyanası'ndan uzaya fırlatıldı. Bazı uçuş bileşenleri TUSAŞ'ta üretilen Göktürk 1 Uydusu sayesinde coğrafi kısıtlama olmaksızın her türlü gözetleme ve askeri istihbarat çalışması yerli kaynaklarla karşılanıyor olacak.

GÖKTÜRK-1 UYDU PROJESİ NEDİR?

Projesine ait sözleşme, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TELESPAZIO arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanmıştır. Projede TUSAŞ, Ana Yükleniciye karşı sorumlu olduğu birçok iş paketine doğrudan katılım sağlamaktadır. Doğrudan katılım dışında GÖKTÜRK-1 Uydusunun bazı uçuş bileşenleri de TUSAŞ tarafından üretilmektedir.

GÖKTÜRK-1 Programının amacı; coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak; aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir.

GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmenin yanı sıra ülkemizin, gelecekteki gözlem ve haberleşme uydularının yurtiçinde üretilmesine yönelik kritik bir altyapı olan Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezine sahip olması projenin stratejik hedefi haiz kazanımları arasında tanımlanabilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Göktürk 1 Uydusu uzaya böyle fırlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz