Türkiye'nin en iyi haber sitesi

silueti bu yıl erken belirdi

sırtlarına yansımaya başlayan 'ün siluetini çocuklar ve vatandaşlar merakla izledi.

Ardahan'ın Damal İlçesinde Ata Mahallesi sırtlarında her yıl 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan 'ün silueti, bu yıl da görülmeye başladı. Atatürk'ün siluetini görmek isteyenler için 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' bu yıl 10 Temmuz'da düzenlenecek.
Silueti izlemeye gelen çocuklar, her gün akşam saatlerinde Atatürk'ün siluetini izlemeye geldiklerini ifade ederek, siluetin dünyanın 8'inci harikası olduğunu söylediler.
'dan Atatürk'ün siluetini izlemeye geldiğini söyleyen Binali Ortayurt, ''Dünya liderinin siluetini görmek için İstanbul'dan geldim. Atatürk'ün silueti doğanın bir harikasıdır ve herkesin gelip görmesini isterim.'' Dedi.
SİLUET NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Atatürk silueti ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Damal İlçesinde 1995'ten beri her yıl Temmuz ayı içinde 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenleniyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk silueti bu yıl erken belirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz