Yürüyemeyen oğlağa protez takıldı

Tetanoz hastası olan Şubat isimli oğlak Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde protez takılarak yürütüldü.

Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde ilk kez tetanoz teşhisi konulan ve yürüyemeyen Şubat isimli oğlağa ortez takılarak yürütüldü.
Henüz 45 günlükken vücudunun kasılması ve yürüme yetisini kaybetmesi şikayetiyle An Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne getirilen Şubat uzun bir tedavi sürecinin ardından ortez takılarak tekrar yürümeye başladı.
Şubat'ın tedavisini Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şahal, Arş. Gör Erdal Kara ve Ankara Veteriner Fakültesi öğrencileri gerçekleştirdi.
"LİTERATÜRDE ÖZELLİKLE KÜÇÜK OĞLAKLARDA BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ OLMADIĞI YAZIYORDU"
Prof. Dr. Şahal, Şubat'ın kliniğe getirilmesinden başlayarak tedavi sürecini şöyle anlattı:
"Şubat, bize geldiğinde yemesi içmesi olmadığı, ayakta duramadığı şeklinde bir bilgi verildi. Biz ilk olarak değerlendirdiğimizde hastanın bütün vücudundaki gerginlik, kulaklarda, göz kapağında, kuyrukta tahta gibi katılık durumunun tetanozdan kaynaklanabileceğini tespit ettik. Çünkü tetanozun tipik bulgularıydı bunlar. Bu etkinin vücuda girmesi için bir çizik olması gerekir, bunu kontrol ettiğimizde ön ayakta 8-10 cm uzunluğunda bir yara izi bulunduğunu, bu yara izinden içeri etkenlerin girmiş olabileceğini ve bir hafta içerisinde hastalığın bu şekildeki klinik bulguların ortaya çıktığını gördük. Literatürleri de kontrol ettiğimizde özellikle küçük oğlaklarda hastalığın tedavisinin olmadığı, hiç uğraşılmaması gerektiği ve bu şekildeki tetanoz hastalarının 10-15 gün içerisinde ölebileceği belirtiliyor. Biz buna rağmen eğitim öğretim dönemimizde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin hastane ortamında hastayı hospitalize ettik. 100 süresince sürekli klinik muayeneleri, kontrolleri yapıldı, tedavi için gerekli antibiyotikler, kas gevşeticiler, yatıştırıcılar uygulandı."
"FİZİK TEDAVİ VE MASAJ UYGULADIK"
Tedavi sürecinde Şubat'ın ağzını açamadığı için damar içi yolla beslendiğini belirten Prof. Dr. Şahal, "Bu şekilde yaşamını devam ettirmesi gerekiyordu çünkü organların çalışması için sıvı alması gerekiyor. Yavaş yavaş tedaviye cevap vermeye başladı. Bir süre sonra ağzını açmaya, süt içmeye başladı. Sürekli süt ile besledik artık yaprakları, otları yemeye de başladı. Yaklaşık 2 ay sonra yavaş yavaş ayağa kalkma, kaslarda gevşeme, özellikle boyun kaslarını rahatlıkla oynatabilme, vücut kaslarını oynatabilme başladı. Fizik tedavi uyguladık, masaj uyguladık, öğrencilerimizle birlikte günlük olarak yapılması gereken hareketleri titizlikle uyguladık. Bu süreçten sonra ön ayaklarını kaldırmaya başladı, arka ayaklarda uzun süreli yatmaya bağlı olarak kireçlenme ve güçsüzlük ortaya çıkıyor. Ön ayaklarının rahatlıkla yürüme aşamasına geldikten sonra arka ayaklarını oynatamaması dolayısıyla düzelmeyi hızlandırmak için ortez düşüncesini aklımıza getirdik" diye konuştu.
"EN GEÇ 2 AY İÇERİSİNDE HAREKET EDEBİLİR, KOŞABİLİR, KENDİSİNİ TOPARLAYABİLİR"
Eskişehir'de ortez firması ile iletişime geçildiğini söyleyen Prof. Dr. Şahal, "Hastalığın düzelmesi literatürlere göre bir ilk. İlk defa ortez bugün takıldı, görünene göre hafif algılamada ve hissetmede yabancılık çekti, şimdi yavaş yavaş bunu algılamaya ve hissetmeye başladı. Belki 1 ay içerisinde hareket edebilir, koşabilir. Arka bacaklarını kullanması ve bu fiziksel hareketliliği arttıkça kaslar daha da güçlenecek, harekete bağlı olarakta eklemlerdeki kireçlenmeler çözülüp daha hızlı bir şekilde yürüyebilecek. Bu hastalık ile ilgili ortez takılma işlemi olmamıştır çünkü bu çok tehlikeli ve sinir sistemini etkileyen bir hastalık. Tedavi süreci tamamen fiziksel tedaviye, ortopedik tedaviye geçtik. İlaç tedavileri bitti, vücutta fonksiyonlarında ve kan bulgularında herhangi bir anormallik yok, hepsi normale döndü sadece fizik tedavi gerekiyor. En geç 2 ay içerisinde kendisini toparlayabileceğini düşünüyoruz. Çünkü genel durumu iyi, çokta yürümek istiyor, bunu bize gösterdi" ifadelerini kullandı.
TAMAMEN GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANIYOR
Şubat'ın yürümesini sağlayan ortezi üreten Eskişehirli tıbbi protez fabrikatörü Niyazi Çapa ise, "40 senedir insanlara protez-ortez üretiyorum. Şu anda binin üzerinde kedi, köpek, leylek, buzağı, kanarya, at, tavşanı yürüttüm. Kimseden bir tek kuruş almadık, almıyoruz, almayacağız. Sadece sokak hayvanlarının doyurulması için kedilerde 150, köpeklerde 200 TL bulundukları yerdeki derneklere bağış yaptırıyoruz. Gelen ölçülere göre cihazımızı yapıyoruz, takıp yürütüyorlar. Sadece Şubat'a değil başka Şubat'ların da ihtiyacı olur düşüncesiyle gelirken kedi, köpekler için yürüteçler getirdim buraya. Şubat'ın ortezi takar takmaz ayaklanıp yürümesi bizleri mutlu etti" şeklinde konuştu.
Minik Şubat ortezin takılmasıyla birlikte yürümeye başladı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yürüyemeyen oğlağa protez takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz