ARKADAŞINA GÖNDER Obeziteye karşı mide katlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Obeziteye karşı mide katlaması

  • Giriş Tarihi: 16.7.2011 10:23 Güncelleme Tarihi: 16.7.2011 10:24

Aşırı şişmanlığa karşı, riski en düşük olduğu bildirilen mide katlama ameliyatıyla 1 yılda yüzde 70'e yakın başarı sağlanıyor.

Çağın en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelen obeziteye karşı düşük riskli tedavi arayışları, yeni yöntemleri gündeme getirdi.
Aşırı şişmanlığa karşı, bilinen operasyonlar arasında riski en düşük olduğu bildirilen, midenin, içe katlanıp dikişlerle tutturularak küçültüldüğü operasyonla 1 yılda yüzde 70'e yakın başarı sağlandığı açıklandı.
Morbid (hastalık derecesinde) obeziteye karşı Türkiye'de daha önce 10 hasta üzerinde gerçekleştirilen ''Laparoskopik Total Vertikal Plikasyon (pilileme)'' adı verilen mide katlama ameliyatı, Ankara'da ilk kez Medicana Hastanesi'nde Opr. Dr. Gökhan Osmanoğlu ve Opr. Dr. Murat Üstün tarafından yapıldı.
Operasyonla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Osmanoğlu, sıklığı giderek artan morbid obezitenin, vücutta neredeyse tüm sistemleri etkileyen bir sağlık sorunu ve ciddi bir hastalık olduğunu bildirdi.
Bu hastalığa karşı diyet ve egzersizle kalıcı başarı sağlanma olasılığının yüzde 10'un altında olduğunu anlatan Osmanoğlu, ''Bu hastalığın tedavisi için uygulanan cerrahi yöntemler, genel olarak 'kısıtlayıcı' ve 'emilimi azaltıcı' ameliyatlar olarak iki gruba ayrılır. Geliştirilen en yeni metot ise mide katlama ameliyatıdır'' dedi.
Bu ameliyatta midenin kesilmediğini, sadece içe katlanıp dikişlerle tutturularak küçültüldüğünü belirten Osmanoğlu, şu bilgileri aktardı:
''Bu operasyon, bugüne kadar bilinen obezite ameliyatları arasında en düşük riske sahip olmasına karşın, küçük kesilerle girilen midenin yüzde 90'ının çıkarılıp atıldığı tüp mide ameliyatıyla ile aynı etkiye sahip. Kapalı yöntemle yapılan bu ameliyatın ertesi günü taburcu olmak mümkün. Hastalar en geç 7 gün içinde normal yaşantılarına dönebiliyor. Herhangi bir emilim bozukluğu olmadığından gıda eksiklikleri, kansızlık, boşaltım gibi yan etkiler de görülmüyor. Bu ameliyatla hastaların bir çoğunda fazla kiloların yüzde 70'e yakınının ilk 1 yılda verilmesi sağlanıyor.''
Ameliyattan yıllar sonra bile mideye kazandırılan hacmin geçerliliğini koruduğunu ifade eden Osmanoğlu, bu operasyonun diğer yöntemlerden farkını, ''Mide kesilmediği için başka ameliyatlardaki gibi kesi yerlerinden kaçak, sızıntı riskleri de bulunmuyor. Ayrıca, mide kelepçesindeki gibi bir yabancı cisim yerleştirilmediği için bant kayması, tıkanma gibi yan etkiler de görülmüyor'' şeklinde anlattı.
Yöntemin, laparoskopik (kapalı yöntemle) yapılabilmesi, organ koruyuculuğu, maliyetinin düşüklüğü, geri dönüşebilirliği, kalan mide hacminin 50 santimetre küp kadar düşük olması, fazla kilonun yüzde 60'ının 6 ay içinde verilebilmesi, operasyona bağlı hastalık riski ve operasyon tekrarlama oranlarının yüzde 2 gibi düşük olması, tekrar kilo alımının yüzde 10.9 gibi kabul edilebilir düzeyi, diğer metotlara geçilebilirliği ve kısıtlayıcı ameliyatlar arasında güvenli bir alternatif olması gibi avantajlara sahip olduğunu bildiren Osmanoğlu, mide katlama metodunun sonuçları ile ilgili de şunları belirtti:
''-Yanlış pozitif susuzluk hissi oluşmaktadır.
-Efektif mide hacmi 50 santimetreküp kalmaktadır.
-Fazla gıda alımına bağlı ağrı veya reflü oluşmaktadır.
-2-4 yıl arasında kademeli mide genişlemesi olmakla birlikte, hacim 50 santimetre küpten 200 santimetreküpe çıkmaktadır.
-Diyete devam etmek için psikolojik kontrol sağlamaktadır.''
Yapılan bir araştırmaya göre, ameliyat sonrası hastaların ortalama 7. günde normal aktivitelerine döndüklerini, aşırı kilonun ilk ayda yüzde 20'sinin, 3. ayda yüzde 32'sinin, 6. ayda yüzde 48'inin, 12. ayda yüzde 60'ının, 18. ayda yüzde 62'sinin ve 24. ayda yüzde 61'inin kaybedildiğini anlatan Opr. Dr. Gökhan Osmanoğlu, ''Tüm hastalar değerlendirildiğinde başlangıçtaki kilonun en az yüzde 10'u kaybedildiği saptanmış. Bu prosedürü daha iyi değerlendirmek üzere ABD, Brezilya ve Çek Cumhuriyetinde çok merkezli bir çalışma da başlatılmış. Sonuç olarak bu kolay uygulanabilir, güvenilir ve etkili bir metod olarak umut vaat eden yeni bir yöntemdir'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

hicran hicran

bugün amailayt olalı 15 gün oldu sanki hiç amaliyat olmamış gibiyim kaçak riski yok istediğinz zaman midenz tekrarar eski haline getirtile biliyor ben suanlık 115 günde 20 kilo verdim gayet iyiym herkese tavsiye ederim insanlar bi tutuurmuş tup mide diye

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.01.2015 15:43
songül songül

kaç tl maliyeti var

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2013 19:45
hülya hülya

sgk karşılıyormuş . ayrıca sarkma oluyormu önemli olan o ?bende randevu aldım bakalım nasıl olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 07.04.2012 18:07
çağrı çağrı

bende yarın veya salı günü bu ameliyatı olucam rıza kutenişe insalah güzel geçer

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.06.2014 00:35
songül songül

slm bende mide bandı ameliyatı oldum 4 gün sonra çıkartıldı. Şu anda mide katlama yaptırmak istiyorum yardımcı olurmusunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2013 19:45
DİLEK SEYRA DİLEK SEYRA

ARKADASLAR RIZA KUTAİŞ BEY TARAFINDAN 10 GUN ONCE AMELIYAT OLDUM MIDEM KATLANDI EVET ILK ÖMCELERI ÖLUYORUM SANDIMM ASLA OLMAM DEDIM GERIYE DONSEM AMA 10 GUN SONRASI SANKI HIC AMELIYAT OLMAMIS GIBIYIM SU ANA KADAR 8 KILO VERDIM TŞK DOKTOR RIZA BEY VE EKIBI

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır5
cevapla 24.09.2012 17:31
ÇOK MEMNUNUM ÇOK MEMNUNUM

ben bu amelıyatı oldum suanlık memenunuyetım cok ıyı 20 gunde 8 kılo verdım ınsallah daha kılom gıdıcek dıye dusunuyorum gercekten ıyıkı bu amelıyatı olmusum dıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 09.02.2012 10:20
selcan selcan

yakında bende olucam daha detaylı bilgi verebilirmisiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.01.2013 04:40
ayser güneş ayser güneş

canım ameliyat oldum demişsin nasıl bir süreçti bende doğum kilolarımı veremedim ne yapsam olmuyor biraz açıklarmısın şimdiden teşekkür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 06.04.2012 12:51
ne olursa olsun ne olursa olsun

cerrahi müdehaleler içinde en mantık kaldıranı bu bence kesik yok mide için düzelme süreci yok lakin sgk ile olunamıyor :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 16.07.2011 15:33
ayşe ayşe

nerde amliyatı nerde oldunuz dr adı verin ankarada bu işi yapan kim var

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.11.2012 20:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.