ARKADAŞINA GÖNDER Çocuk yaşta gelinler böyle satılıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

yaşta gelinler böyle satılıyor!

  • Giriş Tarihi: 16.8.2011 09:22 Güncelleme Tarihi: 16.8.2011 10:26

, yaştaki kız çocuklarını eş olarak 'satın alıyor'! Küçük kızlar seçilmeleri için sıraya diziliyor, tanımadıkları kişilerle para karşılığı evlendiriliyor...

, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde evlenemeyen veya dul kalan erkekler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden çocuk yaştaki kız çocuklarını eş olarak "satın alıyor". Kız çocukları, 1000 ile 5 bin lira arasında "satılıyor". Bu yolla binlerce kız çocuğu evlendiriliyor.

Şanlıurfa'da 13 yaşında anne olan N.Ç'nin dramı, Çorum'da ailesi tarafından önce 4 inek karşılığı, daha sonra da 10 bin lira başlık parası karşılığı evlendirilen 14 yaşındaki K.A'nın durumu yürekleri burktu ancak yetkililer küçük yaşta evlendirilen ve anne olan kız çocukları konusunda hâlâ önlem almadı.

HANGİ EVDE NASIL KIZ VAR BİLİYORLAR
Daha çocuk yaştaki kızların, Çorum, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde evlenemeyen veya dul kalan erkeklere 1000 ile 5 bin lira arasında satıldığı belirtildi. Amasya, Yozgat, Çankırı, Çorum ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde binlerce kişinin bu yolla küçük yaştaki kızlarla evlendiği belirtildi.

Bu yolla evlenen, adının açıklanmasını istemeyen bir kişi şunları anlatıyor: "Yaşadığımız ilde Güneydoğu'yu bilen kişiler var. Bunlarla bir kente gidiyorsun ve burada bu işleri ticaret gibi gören kişiler var. Onlar hangi evde nasıl kız var biliyor. Mesela köye gidiyorsun tüm köy kızları sıraya diziliyor. Sen içlerinden birini seçiyorsun. Sonra kızlar gidiyor. Bu kişiler size soruyor, hangisini beğendin diye. Sen de karar veriyorsun. Sonra fiyatları söyleniyor. Fiyatlar ise 1 ile 5 bin TL arasında değişiyor. Uygun olanı alıp geliyorsun. Kızların itiraz etme şansı hiç yok. Kimi zaman ailesi de sizinle geliyor."

BEŞ BİNE SATILIK ÇOCUK GELİN
Adıyaman'daki ailesi tarafından 2 yıl önce zorla evlendirilen adının açıklanmasını istemeyen bir kız çocuğu "Annemi, babamı, kardeşlerimi 2 yıldır görmüyorum, çok özledim" diyerek söze başlıyor. Küçük kız, kendisini görmeye gelenlerden hangisinin damat olduğunu dahi bilmeden evlendiğini, kısa sürede hamile kaldığını ve geçen yıl bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini anlatıyor.

Küçük anne, kızının kendisi gibi olmasını istemediğini belirterek "Hamileyken hep bir oğlum olsun istedim ama olmadı. Bizim oralarda erkek olarak dünyaya gelmek ayrıcalıktır. Ama kız doğmuşsanız çileniz bebekken başlar. Kimi zaman okula gidemezsiniz, kimi zaman erkeklere alınan bir çift ayakkabıdan bile mahrum kalırsınız. Ama Allah kız verdi. Kızımın sonu da benim gibi mi olur diye düşünüyorum" dedi.

GERİ DÖNÜŞÜ ÇOK ZOR HASARLAR BIRAKIR
Uzmanlar küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesinin bireyin ve toplumun sağlığını bozacağını, o yaşta bir çocuğun anne olmanın sorumluluklarını yerine getirmesinin mümkün olmadığını, bunun bireyde geri dönüşü çok zor hasarlara neden olacağını belirtiyorlar: "Bu bireyde, depresyon, kaygı bozukluğu, intihar girişimi gibi birçok soruna neden olmaktadır.."

MECBUR KALDIKLARINDA HASTANEYE GİDİYORLAR
Çorum Barosu avukatlarından Özer Akpınar, bu konuda yasal düzenlemelerin yeterli olduğunu, ancak bu tür evliliklerin kolay kolay adli makamlara yansımadığını söyledi. Akpınar, "Çorum'da bu tür evliliklere sıkça rastlamak mümkün. Bu tüm ülke genelinde çok yaygın bir evlilik yöntemi. Bu yasal olmayan evlilikler ancak doğum ya da hastalanma nedeniyle hastanelere başvurulduğunda ortaya çıkıyor. Çorum adliyesinde bu tür yasal olmayan evliklerin dosyası bir hayli kabarık" dedi.

Cumhuriyet


kalan karakter 1000

perihan perihan

SUSMAYIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 03.10.2011 00:15
dadaş25 dadaş25

dere kenarına bahçe ekersen sel için dedeeeee 15 inde kız alırsan el için
derler hiiç duymadınmı yaşın ermiş cemale daha büyük torunların var belki 13-15 yaşındaki çocuğa karım demeye hiç utanmasmısınız allah sizi ıslah etsin (kız çocuğu alanların madem yaşları ilerlemiş bunları satanı insan ticaretinden alanlarıda ahlak zaafiyetinden kurtarmak için hadım etmek lazım )saygıyla sunarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 17.08.2011 11:16
SEYİT SEYİT

YUHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH BÖYLE OLMAZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.11.2013 16:57
gercekler gercekler

Uzmanlar istedigi kadar uyarsin,yetkililer istedigi kadar önlem alsin,Bu kaz kafali insanlar yine dedigim dedik olurlar..olan o cocuklara oluyor..Belki Camilerde Hoca, cemaate bu dogrultuda bikmadan usanmadan vaazlar verirse,bunun Ne Büyük Günah oldugunu sürekli dile getirirse belkii bikac kisinin kafasi alir diyorum..yani ümit ediyorum..Ayrica mademki isi ticarete dökmüsler belirli biyerde toplanip kizlari gösteriyorlarmis ya.Polis nicin orayi saptayip baskin yapmiyor?Bu baskinlar sürekli olursa belki korkup vazgecerler bu yaratiklar..Hay ALLAH YA memleketin durumuna bakarmisiniz.BUNUN adi olsa olsa Aile Destekli ahlaksizlik olur,,biyandan namus diye diye sucsuz yere kizlari öldürürler öte yandan kendi elleriyle elin itine kopuguna para icin cocuklarini satarlar....ALLAHIM SEN KORU bu yavrulari

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.08.2011 00:43
yyigit44 yyigit44 // İSTANBUL

bu kadarına da yuh yani.13 yaşındakiyle ewlenen dul erkeğin zaten aklı yoktur,parası wardır.mahşer günü bunlara ne denecek acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır2
cevapla 16.08.2011 14:20
utanç utanç

kanım dondu...

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır2
cevapla 16.08.2011 14:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.