X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İzmir'den İstanköy'e taşımalı Türkçe eğitim...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İzmir'den İstanköy'e taşımalı Türkçe eğitim...

  • Giriş Tarihi: 23.8.2011

Türkçe eğitimin yasak olduğu Kos (İstanköy) Adası'nda yaşayan Türk çocuklarına, İzmir'den giden gönüllü öğretmenlerce eğitim veriliyor

Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin dışında kalan ve 1974'ten beri Türkçe eğitim alamayan Yunanistan'ın Kos Adası'ndaki (İstanköy) Türk çocukları, gönüllü Türk öğretmenler sayesinde artık Türkçe okuyup yazabiliyor.

'HER SIKINTIYA DEĞDİ'
İzmir'de 35 yıldır Türkçe öğretmenliği yapan Levent Unganer ile yine İzmirli öğretmen Aydın Pehlivan, yaz tatillerinde Bodrum'un hemen karşısındaki Türkçe eğitimin yasak olduğu adaya gitti. Kos Müslüman Kardeşlik Dayanışma Kültür Derneği'ni eğitim merkezi olarak kullanan İzmirli öğretmenler, ada tarihinde bir ilke imza attı. Öğretmenler 58 Türk çocuğa Türkçe okuma-yazma öğretti, yine çocuklardan oluşan 43 kişilik bir halk oyunları ekibi kurmayı da başardı. Toplam 3 gruba ayırdığı Türk çocuklarına, günde 6 saat eğitim verdiklerini anlatan Levent Unganer, "Türkçe konuşan, ancak okuyamayan ve yazamayan çocuklara Türkçe okuma yazma öğretiyoruz. Ardından yeni kurulan 43 kişilik halk oyunları ekibine Aydın Pehlivan ders veriyor. Ayrıca camide din eğitimi de alıyorlar" dedi. Türk ailelerin evlerinde kalan, kişisel masraflarını da kendileri karşılayan öğretmenlerden Unganer şöyle devam etti, "58 çocuğumuzun okuma yazma öğrenmesi, yaşadığımız bütün sıkıntılara, cefalara değdi. Çocuklar adanın her yerine 'Canım öğretmenim, sizi çok seviyoruz' pankartları astı. Duygulanmamak elde değil" diye konuştu. Adada, Lozan Anlaşması kapsamı dışında kaldığı için Türk azınlık statüsünde olmayan ve "Yunanlı Müslüman" olarak nitelenen bin 500'e yakın Türk bulunuyor. Yunanca adı Kos, Türkçe adı ise İstanköy olan adada, Türkçe eğitim, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın yapıldığı 1974 yılından bu yana yasak. Çocuklar Türkçe konuşuyor ama Yunanca eğitim görüyor.

Sinan DOĞAN SABAH

kalan karakter 1000

taner taner

Bornova Anadolu Lisesinden eski bir öğrencisi olarak Sayın Levent Unganer hocamızı tebrik etmek isterim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.09.2011 12:32
bumisa bumisa // İSTANBUL

helal olsun öğretmenlerımıze bu konuya hukumetın acılen cozum bulması lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.08.2011 10:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.