X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Görme engelliler için sesli yön tarifi cihazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Görme engelliler için sesli yön tarifi cihazı

  • Giriş Tarihi: 9.10.2011

İlk aşamada 5 bin görme engelliye dağıtılacak cihaz, ulaşılmak istenen noktaya giden en kısa ve en hızlı yolları belirleyecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan "Gören Göz Cihazları" projesiyle, görme engelli 5 bin kişiye navigasyon sistemi ile sesli yön tarifi yapan cihaz dağıtılacak. Cihaz, ulaşılmak istenen noktaya giden en kısa ve en hızlı yolları belirleyecek ve cihaza entegre edilmiş olan sayısal haritalarla kişinin anlık olarak nerede bulunduğunu sesli olarak kendisine bildirecek. Örneğin otobüste yolculuk yapan görme engelliler, çevresinden geçtikleri hastane, okul, park alanları, kamu kuruşları konusunda bilgilendirilek. Cihaz için başvurular 3 Ekim'de başladı. İlk aşamada pilot uygulama olarak İstanbul'da 3 bin, Ankara için 2 bin cihaz dağıtılacak. Başarılı olması halinde, proje Türkiye genelinde yürütülmeye devam edilecek. 3 Ekim'de 'Gören Göz' cihazıyla ilgili başvurular başladı. Kasım sonu itibariyle ise ilk cihazlar teslim edilecek.

kalan karakter 1000

memiş memiş

iyi günler...başvuruyu nasıl yapabiliriz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.04.2012 20:39
engeller kalksın engeller kalksın

Peki bu cihazla görme engelli olan bir öğrenci okulda öğretmeni tahtaya bir yazı yazdığında onuda söğleyebilcekmi? Bu sorunun cevabını bilen varsa lütfen yazsın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 12.10.2011 16:41
Raptiye Raptiye

Peki sokaklarda kazı yaptıklarında bu bilgiyi geribildirim olarak o cihazlara sunabilecekler mi, ya da yolda kalabalık var arka sokaktan git, yolun üstüne ağaç dikmişler dikkat et, elektirik direği kaldırımın ortasında ne işi var ... gibi uyarı yapabilecek mi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 09.10.2011 20:40
Hakan Hakan

Sayın Raptiye,
Ben Görme engelli bir T.C. vatandaşıyım.
Gören göz cihazları bize yolu tarif edecek. yani, biz o cihaz elimizde olduğu zaman bile beyaz bastonlarımızı kullanmaya devam edeceğiz.
Bu nedenle, Yoldaki ağaçları hissetmek, bizim bağımsız hareketimizle ve baston kullanma yetimizle doğru orantılıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 10.10.2011 22:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.