ARKADAŞINA GÖNDER Velayeti alan anne çocuğuna soyadını verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Velayeti alan anne çocuğuna soyadını verecek

  • Giriş Tarihi: 14.12.2011

Anayasa Mahkemesi, boşanmada çocuğun velayeti anneye verilmişse annenin çocuğa kendi soyadını vermesinin yolunu açtı

Anayasa Mahkemesi, evliliğin boşanma veya fesih yoluyla sona ermesi halinde anneye, velayeti kendisine bırakılan çocuğa soyadını da vermesinin yolunu açtı. Anayasa Mahkemesi, Soyadı Kanunu'nun, "Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır" hükmünü iptal etti. Yüksek Mahkeme'nin Siirt Asliye Hukuk Mahkemesi'nin açtığı dava sonunda verdiği bu karara göre; kocasından boşanan kadın velayeti kendisine verilen çocuğa kendi kızlık soyadını verebilecek. Şimdiye kadar karı-koca boşanmış ve annesinin velayetinde olsa da çocuk babasının soyadını kullanıyordu. Yüksek Mahkeme'nin kararı, kararın gerekçesinin Resmi Gazete'de yayımından sonra yürürlüğe girecek. Anayasa Mahkemesi'ne davayı taşıyan Siirt Asliye Hukuk Mahkemesi'nin dava dilekçesinde, boşanmada çocuğun babanın soyadını alması zorunluluğunun, kişilik haklarının ihlali, özel hayatın dokunulmazlığı ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddia edildi. Anayasa Mahkemesi de düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu sonucuna vardı.

YERİNDE KARAR

Kararı değerlendiren Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Nazan Moroğlu, herkesin kimliğinin temel kişilik hakları çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirterek soyadının herkesin kişilik hakkı olduğunu vurguladı. Soyadı hakkının, devredilemez, vazgeçilemez ve feragat edilemez bir hak olduğunu söyleyen Moroğlu, bu durumda Türk Medeni Kanunu'na göre, kadının evlenince eşinin soyadını almasının kişilik hakkının ihlali olarak nitelendirildiğini ifade etti. Moroğlu, şunları söyledi: "Her ne kadar 18 yaşına kadar çocukların tek başına yapamayacağı işler olsa bile, özellikle boşanmalarda velayet anneye verilmişse annenin çocuğunun soyadını değiştirme hakkı olmalıdır. Soyadı, kişilik hakkı olarak çocuğa da kadına da eşit olarak kullanma hakkı veren bir hukuki kavramdır. Dolayısıyla mahkemenin kararı, eşitliğe ve çocuk haklarının korunmasına uygun bir karar."

kalan karakter 1000

duygu duygu

benim bebegim 2yaşında ve ben boşandım acaba kendi soyadımı verebilirmiyim? lütfen beni bilgilendire bilirmsnz tskkrler

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 13.02.2013 13:38
sonay türk sonay türk

teşekür edrim bu yasayı çıkaran hakim savcılara ellerinden öpülecek insanlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 10.01.2013 18:15
yaban gülü yaban gülü

merhaba bende boşandım bu yasanın yürürlüge girmesini çok sevindim 3.5yaşında kızım var bende o kişinin soyadını taşımasını istemiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.11.2012 23:32
nermin nermin

ben boşanmış bir anne olarak bu karara en çok sevinenlerdenim baba arayıp sormayacak babanın soyadını taşıyacak çok saçma inş en kısada çocuklarıma kendi adımı verecem

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır6
cevapla 07.11.2012 01:17
nazlı nazlı

bu yasa çıktımı bilgisi olan yazsın lütfen.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.01.2013 16:32
insan insan

boş boş konuşmayın,soyadını verdın yarın gıdıp tekrar evlendın nolcak kocanadamı kendı soyadını vercen.saplantılı ınsanlarsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır11
cevapla 21.10.2012 16:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.