X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Omuzda kas sıkışmasına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Omuzda kas sıkışmasına dikkat

  • Giriş Tarihi: 21.2.2012 12:02

Omuz eklemi, hareket genişliği bakımından vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ağrıları tedavi edilmediği takdirde kişinin hareketlerinde ciddi kısıtlamaya neden olabilir.

Medicana Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarından Opr. Dr. Bülent Diri, omuz ağrıları ve bu ağrılara neden olabilecek faktörler hakkında bilgi verdi. Diri, "Omuz hareketlerinde ağrı sık karşılaşılabilen ve günlük yaşam kalitemizi düşüren bir şikayettir. Omuz eklemi diz ve kalça ekleminden farklı olarak yumuşak doku örtünüm oranı daha fazla bir eklemdir. Omuz etrafını manşon gibi sarmış olan yumuşak doku ve kasların yapışma yerlerindeki sıkışma ve patolojiler önem arz etmektedir. Omuzun tekrarlayan hareketler tarzındaki işlerde çok kullanılması ve kaslarımızın geçtiği tünellerdeki yapısal darlığa yatkınlık gibi nedenlerle omuzda kas tendonlarımızda sıkışma, hatta yırtıklar oluşabilir" diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Omuzdaki problemin derecesine göre ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, cerrahi müdahalenin yapıldığını belirten Opr. Dr. Bülent Diri, "Omuz cerrahi müdahaleleri ise omuzun artroskopi ile (ışıklı bir cihaz) omuzun içerisinin gözlemlenmesi, sıkışan yerlerin açık cerrahi ile rahatlatılması ve yırtık olan yapıların tamir edilmesi sıkça yapılan cerrahilerdendir. Cerrahi sonrasında kas güçlendirme ve eklem hareket açıklığının elde edilmesi için fizik tedavi uygulanabilir. Tedavideki amaç hastanın ağrısız tekrar günlük yaşam aktivitelerine kavuşmasıdır" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

emre emre

sol tarafımda aşiri derece kasılma var Alnımın sol tarafında sıslık var neyapmam gerekıyo yardımcı olursanız sevınırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 09.10.2012 15:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.