X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bağırsağından 2 kilo parazit solucan çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bağırsağından 2 kilo çıkarıldı

  • Giriş Tarihi: 22.3.2012 11:55 Güncelleme Tarihi: 22.3.2012 14:19

'in ilçesinde ikamet eden 3 yaşındaki A.H.'ın larından, ameliyatla yaklaşık 2 kilogram çıkarıldı.

Karın ağrısı ve mide bulantısı şik'yetiyle Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'ne başvuran A.H.'ın larından, 2 saatlik başarılı bir operasyonla 2 kiloya yakın çıkarıldı.Başarılı bir ameliyatla solucanları hastanın bağırsaklarından alan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ali Tekin, hastanın kendilerine ilk olarak karın ağrısı ve mide bulantısı şik'yetiyle başvurduğunu, ancak yapılan tetkikler sonucunda olayın basit bir karın ağrısı şik'yetiyle olmadığını, hastanın bağırsaklarında büyük bir kitlenin olduğunu fark ettiklerini belirti.

Kitlenin, daha sonra yapılan tetkik ve tahliller sonucunda dünyada dört insandan birinde görülebilen bağırsak solucanı olduğunun anlaşılması üzerine ameliyata karar verdiklerini anlatan Uzman Doktor Ali Tekin, ameliyat sırasında bağırsak içerine yerleşerek hızla üreyen bağırsak i yani Bağırsak Kurdu adının verildiği solucan sayısını gördüklerinde oldukça şaşırdıklarını ifade etti. 8 yıllık meslek hayatında ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını kaydeden Doktor Tekin, yaklaşık 1 buçuk metrelik bağırsak içerisine yerleşen solucanların 2 saatlik başarılı bir operasyon sonucu teker teker alındığını anlattı.

Hastanın, hastanedeki 1 haftalık tedavisinin ardından taburcu edildiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu dile getiren Tekin, hastalığın genellikle Doğu bölgesinde sıkça rastlandığını, bu tür vakaların genellikle kirlilik ve kanalizasyon sularının içme sularına karışması sonucu ortaya çıktına dikkat çekti.

Hastalığın önüne geçilmesinin yolunun, ellerin sık sık sabunla yıkanmasından geçtiğini kaydeden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ali Tekin, "Hastamızın tanısal karın ameliyatını yaptığımızda, ince bağırsağın kalın bağırsakla birleştiği yerde yaklaşık 40 santimlik bağırsağın tamamen kurtlarla dolu olduğunu ve bağırsakların bu sebeple tıkandığını gördük. Solucanların her birinin boyu yaklaşık 30- 40 santim civarındaydı. Hastanın bağırsaklarında zaten bağırsakla ilgili cepleşme dediğimiz başka bir rahatsızlığı daha vardı, onu da ameliyat ettik. Ameliyat ettiğimiz cepten bağırsaklara ulaştık. Buradan bağırsakların bir kısmını keserek solucanları boşalttık. Oradan gelmeyenleri de kalın bağırsağı sıkarak o şekilde çıkardık. Biz de gördüğümüz manzara karşısında şaşkına döndük tabiki. Bir cerrahın meslek hayatı boyunca başına ancak bir defa gelebilecek, sadece bir defa görebileceği çoğunlukta solucan gördük. Neyse ki başarılı geçen bir operasyon sonucu hastamızın bağırsaklarında bulunan tüm solucanları aldık. Hastamızı bir hafta hastanede yatırdıktan sonra taburcu ettik. Sağlık durumu şu anda gayet iyi durumda." dedi.

Hastalığın, dünyada yaygın olduğunu, ancak bu kadar büyük bir parazitleşme ve bağırsakların tıkanmasının nadir olduğunu söyleyen Tekin, "Ellerimizi her iş yaptıktan sonra güzel şekilde yıkarsak hastalığın önüne geçebiliriz. Hastalık bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle kaka yolu ve el yoluyla bulaşabiliyor. Bunun yanı sıra ailede birine bulaşması durumunda, ailenin diğer bireylerinde de gözlemlenebilir. Bu sebeple karın ağrısı, kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtiler olması durumunda bir hekime başvurulmasında fayda var. Tedavi edilmemesi durumunda bu parazitler beyin içine kadar ve hatta böbreklere kadar girebiliyor. Bu şekilde olması ise işi ölüme kadar götürebilmektedir." diye ifade etti.

kalan karakter 1000

fry fry

ne buu

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 19.03.2014 19:51
emre keke emre keke

berlin saçmalama. 2 kg den bahsediyor. bide hastalık değil diyor. ne o zaman.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.04.2013 15:08
MELEK MELEK

ÇOK kötü bir hastalık yaa ALLAH kimseye vermesinn

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 22.03.2013 19:28
gulnur gulnur

soluncanları görünce, makarnadan soğudum :s

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır4
cevapla 14.05.2012 09:49
sedrik vecen sedrik vecen

allahım yaaaaaa bu ne hastalık içim deşildi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.10.2013 20:39
mahmut mahmut

arkadaşlar en etkili parazit ilacı hangisi acaba bilen kullanan arkadaşlar varmı acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.07.2013 22:09
ali arslan ali arslan

ameliyat doğru karar,bu kadar parazit zaten bağırsakları tıkamış ilaç verildiğinde ölen parazitler bağırsaklardan atılmayacak toksikasyon sonucu hastanın kaybedilmesine sebeb olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 22.03.2012 16:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.