X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Danıştay'dan başpolisliğe vize çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Danıştay'dan başpolisliğe vize çıktı

  • Giriş Tarihi: 24.3.2012

Danıştay, emniyet teşkilatında ilk kez uygulanan başpolisliğe izin verdi. Danıştay kararına göre 9 bin 224 polisin başpolisliğe terfi ve atama işlemleri başladı. İçişleri Bakanlığı geçen yıl "Başpolis Memuru Yönetmeliği" çıkarmıştı. Buna göre mesleki başarı ve kıdeme sahip polis memurları başpolislik için başvuruda bulunabiliyor ve bu doğrultuda başka illere de atamaları yapılabiliyordu. Yönetmelik çıktıktan sonra bazı polis memurları yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a dava açmıştı. Bu polis memurları, bir ildeki polislerin bir başka ildeki başpolislik kontenjanına atanmalarına itiraz etmişti. Davanın ilk aşaması Danıştay 12'nci Dairesi'nde görülmüştü. Daire, yönetmelikteki özellikle "başka illerdeki kontenjanlara atanma" düzenlemesinin eşitliğe ve yasaya aykırı olduğunu belirterek yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Danıştay 12'nci Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararına Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı itiraz etti. İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 12'nci Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Yani başpolisliğe terfi ve atanma kriter ve kurallarını yerinde buldu. Karar Emniyet Genel Müdürlüğüne ulaşmadan uygulanmaya başlandı. Kararın gerekçesinin yazımı devam ederken, Genel Müdürlük Danıştay Başkanlığı'ndan "Yürütmenin durdurulması kararının kaldırıldığı, gerekçe yazıldıktan sonra tebliğ edileceği" yönünde yazı aldı. Genel Müdürlük bu nedenle başpolisliğe terfi ve atama işlemlerini uygulamaya başladı.

kalan karakter 1000

brs brs

başpolis sınavı kazananlara hakları verilecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır2
cevapla 01.07.2013 16:28
kadıköy kadıköy

memuru ibaresi ile ilgili davada bir gelişme yok herhalde oda kanımca adeletsiz olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 24.05.2013 12:12
sürgün sürgün

başpolis arkadaşlar noktalarda çalıştırılıyor yönetmeliğe aykırı değilmi. kendi istekleriyle olsa dahi benim bildiğim çalıştırılamaz,bununla ilgili olarak ankarada nereye şikayette bulunuluyor bilen varsa yazsın lütfen


Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.04.2013 17:11
sürgün sürgün

başpolis arkadaşlar hastanelerde,adliyelerde yani noktalarda çalıştırılıyor. sırf 12-24 diye başpolisler ses çıkarmıyor. bu yönetmeliğe aykırı değilmi vede bazılarını ilçe müdürleri zorla çalıştırıyor bu konuyla ilgili bilgisi olan varmı vede nerelere şikayet emek gerekiyor yazarsanız sevinirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.04.2013 17:05
haram olsun haram olsun

dava sonucu 600 tl avukat ücretiymiş ne avukatmış olan oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.02.2013 20:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.