5 günlük hava durumu
02 Nisan 2012, Pazartesi

Neslişah Sultan yaşamını yitirdi

  • Giriş Tarihi : 02.04.2012 10:51:10
  • Güncelleme Tarihi : 02.04.2012 19:08:09
  • İHA

Son padişah Sultan Vahdettin Han'ın torunu Fatma Neslişah Sultan (91), hayatını kaybetti.

2. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve son halife Abdülmecit'in torunu ''Neslişah Sultan''ın Ortaköy'deki evinde dün geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat ettiğini bildirdi.

Osmanlı hanedanının hayattaki 16 sultanından birisi olan Fatma Neslişah Sultan 4 Şubat 1921 tarihinde babasının Nişantaşı'ndaki sarayında doğdu.

Hanedan üye ve mensuplarının 1924 Martında yurt dışına çıkarılması sırasında 3 yaşında bulunuyordu. Babası Şehzade Ömer Faruk Efendi Halife Abdülmecid Efendi'nin oğlu Sultan Abdülaziz Han'ın torunu, annesi Rukiye Sabiha Sultan ise Sultan Vahdettin Han'ın küçük kızıydı. Neslişah Sultan 26 Eylül 1940'ta Mısır hanedanından Prens Muhammed Abdulmunim ile evlendi.

Prensin 1952-1953 yıllarındaki 10 aylık Mısır kral naipliği döneminde o da Mısır Mısır naibesi oldu. Mısır'da cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kral hanedan üyeleri ile birlikte sürgüne tabi tutuldu. Merhume Sultanın Abbas Hilmi (71) ve İkbal (68) isminde bir kızı ve bir oğlu, oğlundan da Sabiha (38) ve Davud (33) isminde iki torunu bulunuyor.

İstanbul'da sarayda doğan son sultan olan Fatma Neslişah Sultan 1924'te sürgüne tabi tutulanlardan hayatta kalan son sultandı. Sarayda doğan son şehzade Osman Ertuğrul Efendi ise 2009 yılında vefat etmişti.

Neslişah Sultan'ın cenazesi 3 Nisan 2012 Salı günü Yıldız Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra aile kabristanına defnedilecek.

YEĞENİ ÖLÜM NEDENİNİ AÇIKLADI
Fatma Neslişah Sultan'ın yeğeni Abdülhamid'in 4'ncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, halasının geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Abdülhamid'in 4'ncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Fatma Neslişah Sultan'ın hayatını kaybetmesinin ardından aileye taziye ziyaretinde bulunmak üzere Emin Vafi Korusu'na geldi. Taziye ziyaretinin ardından Fatma Neslişah Sultan'ın yeğeni Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, halasının hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Kendisi halamdı, çok üzüntülüyüz. Ailemizin reislerinden birini kaybettik. Sarayda doğan son sultandı. Yurtdışından gelenler var, onları bekliyoruz. Cenazesi dedemizin yaptırmış olduğu Yıldız Camii'nde öğle namazına müteakip olacak ve hepimiz orada olacağız. Cenaze namazının ardından, Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek. Kendisi sarayda büyüdü hem Vahdettin Han'ı gördü hem de babasını gördü. Aynı zamanda son Abdülmecit Han'ın torunuydu. Dün ani bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Hem tüm İslam halkının hem de bütün dünyanın başı sağ olsun. Evde hayatını kaybetti, yanında kızı vardı. Yurtdışından da az öncede oğlu geldi, diğerlerinin de gelmesini bekliyoruz" dedi.

Fatma Neslişah Sultan için Yıldız Sarayı'nda halka açık taziye için bir merasim düzenleneceğini de belirten Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Aşiyan'a defnedilmesinin ardından, Yıldız Sarayı'nda da halka açık taziye için bir merasim olacak. Kendisi medyaya pek çıkmazdı. Burada zaman geçirmeyi severdi. Halkına milletine bayrağına bağlı bir insandı. Her fırsatta bir araya geliyorduk. Bize hep eskilerden, dedelerden bahsederdi" diye konuştu.

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun açıklama yaptığı sırada cep telefonundan mehter marşı müziği yükseldi. Bunun üzerine Osmanoğlu, "Taziye için arayanlar oluyor. Yurtdışından çok arayanlar var" dedi. Milhan Osmanoğlu da, "Kendisi tam bir sultandı, tam bir hanımefendiydi. Çok üzgünüz, başımız sağ olsun" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aileyi arayarak taziyede bulunduğu öğrenildi.

kalan karakter 1000

moon moon

bugün amerikanın dünyaya yaptığı zulmü asırlar önce osmanlı yapmış.. bugün abd den nefret edenler dönsün de aynaya baksın.. osmanlıyı görecekler.. cahil olmayın.. biraz kitap okuyun..

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır62
cevapla 03.04.2012 01:53
mL mL

@moon, okuyun demişsin ama kendin okumamışsın belli. sana sadece gülüp geçilir. tartışılacak seviyede bile değil senin bildiklerin belli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır8
cevapla 03.04.2012 10:10
moon moon

vahdettinin kanında bin de 6 türklük varmış.. binde 6 yahu.. osmanlıyı hala türk sanan cahiller ordusuna kapak olsun..bu millet biat etmeye alıştırılmış.. uyanın artık.. sultanmış padişahmış bunlar kim ya..

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır54
cevapla 03.04.2012 01:50
murad murad

özcan denen tarih yoksunu arkadas... topraklari kaybeden Osmanli degil Ittihat ve Terakki partisidir ki, onlarin cogu cumhuriyeti kuran ekibin icindedir.. Osmanli bu topraklari Türk topragi yapan hanedandir ve bu millet Osmanli Sultanlarina minnettardir... ve o serefli ailenin bugünkü üyelerinede dedelerine olan sevgimiz ve saygimizdan dolayi sempati ve sevgimiz vardir... oku ögren sonra yorum yaz....

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır4
cevapla 03.04.2012 00:34
Tulca Ordueri Tulca Ordueri

Türk dunyası gercek bir hanımefendiyi , zarif bir Osmanlı hatırasını kaybetti...tarihine sahip çıkan herkese ve Osmanoglu ailesine başsağlığı diliyorum. Fatma Neslisah Sultan'ın mekanı cennet olsun inşallah...

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır3
cevapla 02.04.2012 23:55
kerem kerem

osmanli hanedanin ve türk milletinin basi sagolsun. hic merak etmesinler yeni nesil geliyor maksad osmanliyi degil müslüman türkleri silmekti anadoludan halen daha basaramadilar dahada güclenerek geliyoruz bu böyle bilene ,,, allah milletimizi ve müslümanlari korusun

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır8
cevapla 02.04.2012 22:37
rainman rainman

OSMANLI ulus( türk ) devleti degil koskoca bir cihan imparatorluguydu.. bu imparatorlugunun kurucu unsurunuTÜRKLER asli unsurunu MÜSLÜMANLAR,tabi unsurunu da GAYRİMÜSLÜMLER olusturmaktaydı.. osmanlı petrol uğruna değil islamiyet ugruna savasmıştır... zulm etmemiş cihat etmiştir..

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır2
cevapla 03.04.2012 13:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.