X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Neslişah Sultan son yolculuğuna uğurlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

son yolculuğuna uğurlandı

  • Giriş Tarihi: 3.4.2012 14:46 Güncelleme Tarihi: 3.4.2012 22:15

Osmanlı ailesinin en yaşlı üyesi , Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Osmanlı ailesinin en yaşlı üyesi ''''' için 'nde tören düzenlendi.

Osmanlı Haneden defterine kaydı yapılan son kişi olarak bilinen ve son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve son halife Abdülmecit'in torunu olan Neslişah Osmanoğlu'nun si, öğle namazına doğru camiye getirildi.

''Neslişah Sultan''ın tabutu üzerine, Osmanlı geleneği olarak, Kabe örtüsü konuldu ve burada öğle ezanından önce Yasin-i Şerif okundu. İkinci Abdülhamit tarafından 1885-1886 yıllarında yaptırılan Yıldız Hamidiye Camisi'ndeki törende, öğle namazının ardından ''Neslişah Sultan'' için cenaze namazı kılındı.

''Neslişah Sultan''ın naaşı, törene katılan kadınların da en arka sırada saf tuttuğu cenaze namazının ardından eller üzerinde cenaze aracına kadar takbir getirilerek taşındı. Bu arada, cenaze törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da kısa bir süre ''Neslişah Sultan''ın tabutunu taşıdığı görüldü.m Neslişah Sultan'ın cenazesi daha sonra, toprağa verilmek üzere Aşiyan Mezarlığına doğru yola çıkarıldı.

Cenaze namazına katılan ve aile üyelerine taziyede bulunan Arınç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, iç politikayla ilgili konuşmayacağını belirterek, ''Hanedan'ın son temsilcisi vefat etti. Sayın Başbakanımız adına, arkadaşlarımla birlikte taziyede bulunmak üzere geldim. Cenaze namazına katılacağız, Neslişah Sultan Hanımefendinin cenazesinde bulunmayı bir görev biliyoruz. Sayın Başbakanımızın selamlarını ve baş sağlığı dileklerini yakınlarına ileteceğim, bütün milletimizin başı sağ olsun'' dedi.

Törene katılan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu da, Sultan 2. Abdülhamit'in 4. kuşak torunu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Sürgünden sonra Türkiye'de doğan ilk şehzade benim. 1979 İstanbul Fatih doğumluyum. Halamızın son yolculuğu için buradayız. Babamız 1974'te af kanunu çıkınca gelmişti. Çok üzgünüz bir büyüğümüzü daha kaybettik. Sarayda doğan son haneden üyesiydi. Herkesin başı sağ olsun.''

SON SULTAN SON YOLCULUĞUNDATarihçi İlber Ortaylı da ''Neslişah Sultan''ın ölümüyle resmi hanedanlık üyeliğinin sona er
diğini ifade ederek, ''O statü bitti artık. Mısır'ın son nahidesiydi. Uzun bir ömür sürdü, buna rağmen kendisini çok özleyeceğiz. Son dakikaya kadar aydınlattı bizi'' dedi.

Camideki cenaze törenine ''Neslişah Sultan''ın Mısır'da yaşayan oğlu Abbas Hilmi, Kızı İkbak Saviç, torunu Davut Hilmi, yeğeni Fazile Bernar, kuzeni Osman Selahattin Osmanoğlu ile Kayıhan Osmanoğlu, Harun Osmanoğlu, Osman Mayatepek, Kenize Murad, Ömer Reda, Salih Reda, Ömer Eroğan ve Arzu Enver Eroğan da katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İşadamı Ali Koç ile Nevzat Yalçındaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da çelenk gönderdikleri görüldü.

'Neslişah Sultan Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi

Osmanlı ailesinin en yaşlı üyesi ''Neslişah Sultan'' Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Osmanlı Haneden defterine kaydı yapılan son kişi olarak bilinen ve son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve son halife Abdülmecit'in torunu olan Neslişah Osmanoğlu'nun naaşı, Aşiyan Mezarlığı'nın girişinde cenaze aracından indirilerek aile yakınlarının omuzlarında defnedileceği yere getirildi.

Mezarlıkta yapılan törene, ''Neslişah Sultan''ın Mısır'da yaşayan oğlu Abbas Hilmi, Kızı İkbal Saviç, torunu Davut Hilmi, yeğeni Fazile Bernar, kuzeni Osman Selahattin Osmanoğlu ile Kayıhan Osmanoğlu, Harun Osmanoğlu, Osman Mayatepek, Kenize Murad, Ömer Reda, Salih Reda, Ömer Eroğan ve Arzu Enver Eroğan, Tarihçi İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı da katıldı.

Neslişah Sultan'ın naaşı, burada okunan dualar eşliğinde toprağa verildi. ''Neslişah Sultan''ın torunu Davut Hilmi'nin defin sırasında mezara toprak attığı görülürken, yurt dışından gelen yakınları da çiçek bıraktı.

kalan karakter 1000

çok üzücü bir haber

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 24.04.2012 12:21
sade yorum sade yorum

Kendini Türk adledim Osmanlı görmeyen bzaı zat-ı muhteremler nutmasın ki aslını inkar eden soysuzdur. Sanki herkez ari Türk mü?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 06.04.2012 01:21
kral kral

ne sultanı bu sultansa herkes sultan.hiç islam devleti sultanı tipi var mı bunda kan bağı sultanı sadece o da bitti

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır8
cevapla 04.04.2012 13:51
XaNaDu XaNaDu // İSTANBUL

Burada yorum yazanlar sanırım tarih bilgisi sıfır olanlar ve padişahların büyük çoğunluğunun anasının devşirmeolduğunu bilmiyorlar. Ayrıca bilmedikleri bir şey daha var Osmanlı'canın Türkçe ile uzaktan yakından alakasının olmadığı ve tarihte Türklükten uzak ilk imparatorluk olduğunu, Osmanlı için imparatorluğun iki kısımdan ibaret olduğunu bununda İstanbul ve diğerleri diye ayrıldığını, Anadolu'daki Türk tebaanın adamdan sayılmadığını bilmiyorlar sanırım... Önce tarih öğrenin sonra Osmanlı ile övünün ben Osman Bey ile övünüyorum ama maalesef onun soyundan gelenler Türklüğü nerde ise inkar etmişler... Ben Osmanlı değil Türk'üm...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır6
cevapla 04.04.2012 13:20
hmm hmm

"Istanbul elbet bir gün fethedilecektir. O fetheden ne büyük kumandandır, o asker ne güzel askerdir" Osmanlıda elbette kontrolün sağlanamadığı zamanlar olmuştur. Özellikle de son zamanlarda olmuştur. Sen diyosun ki, "ben padişah olsaydım herşey daha güzel olurdu" öyle mi? daha iyisini mi yapardın? Milyonlarda m2 lik toprağı kontrol etmek kolay mı? hele hele ulaşımın atla sağlandığı, postanın 6 ay sürdüğü zamanlarda, tabi postayı getiren hala sağ ise

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 05.04.2012 19:16
Ahmet Ahmet

Ecdadına saygısı olmayanın anne babası anca huzur evinde olur,unutma sizde yaşlanıp o saygıyı isteyeceksiniz.
Neslişah sultan bir saraylıdır,siz kabul etsenizde etmesenizde nesli osmandır

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 04.04.2012 00:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.