X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SGK'lı, özel dişçiden hizmet alabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SGK'lı, özel dişçiden hizmet alabilecek

  • Giriş Tarihi: 22.5.2012

SGK, sigortalıların özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağlığı için hizmet alabilmelerine imkân sağlayan sözleşme hazırlıyor

Sağlık Bakanlığı ve SGK, diş tedavisi için aylarca bekleyen SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'luların çilesine son vermeye hazırlanıyor. Kurum'un 2012 eylem planına göre, 30 Mayıs tarihine kadar özel sağlık hizmeti sunucularıyla hizmet alımına yönelik sözleşme hazırlayacak. Bu sözleşme kapsamında genel sağlık sigortası kapsamındaki sigortalılar, ağız ve diş tedavisinde serbest diş hekimlerinden hizmet alabilecek. Sağlık Uygulama Tebliği'nde de (SUT), ağız ve diş tedavisinde serbest diş hekimleri ve özel sağlık kurumları konusunda bazı düzenlemeler bulunuyor. Ancak bu düzenlemelerde ücretlendirme konusunda belirsizlikler nedeniymle sevk işlemleri durdurulmuştu. Kurum, bu sorunu çözmek için Türk Diş Hekimleri Birliği yöneticileri ve oda başkanlarıyla görüştü. MEDULA entegrasyonunun yapılması, ağız şemasının sisteme işlenmesi, tedavi kalemlerinin belirlenmesi ve hasta takibi konularında görüş birliğine varıldı. Kurum hizmet alım sözleşmelerine son şeklini veriyor. Diş hekimine ödenecek tavan ücret de belirlenerek özel sunuculardan hizmet alımı başlatılacak. Provizyon alınması işlemlerinin, kamuda kullanılan MEDULA sistemi içinde "ağız ve diş sağlığı modülü" yerleştirilerek yapılması planlanıyor.

YIĞILMA BİTECEK

Yeni sistemle, protez ve köprü tedavisinde yaşanan yığılmaların da önüne geçilmiş olacak. Türkiye'de yaklaşık 20 bin diş hekimi bulunuyor. Kamu hastanelerinde çalışanların sayısı yaklaşık olarak 5 bin 500 civarında, diğerleri de özel çalışıyor. Kamu çalışanları diş tedavisi için özel kurumlardan yararlanabiliyor. Ancak memurun özel kurumlara sevki için kamu hastanesinde 90 gün içinde diş tedavisinin yapılamayacağının belgelenmesi gerekiyor. Diğer sigortalılar ise diş tedavisi için hastanenin verdiği randevu tarihini beklemek durumunda kalıyor. Protez, köprü gibi tedaviler için aylarca sıra beklemek durumunda kalabiliyorlar.

KATILIM PAYI ALINACAK

Yeni sistemle vatandaşlardan diş taşı temizleme, dolgu, parlatma gibi koruyucu tedavilerde belli miktarda katılım payı alınması öngörülüyor. Köprü, protez gibi hizmetler de katılım payı oranının daha yüksek olması öngörülüyor. Yetkililer, "Ekonomik nedenlerle özel hekime gidemeyen vatandaşlar gibi kamunun da yükü azalacak" dedi.

kalan karakter 1000

Şahane Şahane

şu medula sisitemini diş hastesi açmadan önce yürürlüğe soksalar özel diş hekimlerinde oluşan yolsuzluğun zaten önüne geçilirdi.bence diş hastesindekilerin hepsi acemi halkıda denek olarak kullanıyorlar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.06.2013 00:13
ömerfaruk ömerfaruk

ne zaman yürürlüe girecek tarih varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 26.03.2013 11:46
Rıdvan AŞKIN Rıdvan AŞKIN

Böyle bir uygulamayı durdurmak zaten hataydı serbest diş hekimleri hem daha kaliteli hemde kalıcı protez (uzun süreli) yapmaya önem vermektedir. bu uygulamadan sonra vatandaş daha rahat ve daha kısa sürede protezine kavuşacaktır. uygulamaya destek veren herkese teşekkür ederim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet51
hayır1
cevapla 15.11.2012 14:37
ramazan kurt ramazan kurt

ben diş hekimi olarak özele sevkin açılmasını hem vatandaş hem de devlet açısından çok yararlıu olacağına inanıyorum..umarım bir an önce uygulamaya başlarız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet47
hayır2
cevapla 11.11.2012 17:33
mert mert

Siz diş hekimiyseniz bilirsiniz bu yasadan diş teli taktıranlarda yaralanabilecek mi ? yani tel taktırmak çok pahalı bunun maliyeti ortalama ne kadar düşer ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 10.11.2012 23:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.