X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Seçmeli dersler zorunlu dersleri geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Seçmeli dersler zorunlu dersleri geçti

  • Giriş Tarihi: 28.6.2012

Yeni eğitimöğretim yılında ilk ve ortaokul öğrencilerine 12 zorunlu, Kürtçe'den Hıristiyanlığa, zekâ oyunundan yazarlığa kadar 20 farklı seçmeli ders sunulacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte yeni eğitim öğretim döneminde her yaşa, her dile, her dine özel seçmeli dersler programı hazırladı. İlk kez seçmeli derslerin sayısı zorunlu derslerin sayısını geçerken, Kürtçeden Hristiyanlığa, Zeka Oyunlarından, Dramaya, Teknoloji'den Yazarlığa kadar 20 farklı seçmeli ders öğrencilerin tercihine sunulacak. Yabancı dil dersi ilkokul 2'nci sınıftan itibaren başlayacak, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi zorunlu olarak sadece ilkokul 4'üncü sınıfta verilecek. Milli Güvenlik Dersi ise programdan çıktı.

ZORUNLU DERS DEMOKRASİ

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, "İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi"ni belirledi. İlkokul ve ortaokulda toplam 12 ders zorunlu ders olarak okutulurken Kariyer Planlama, Teknoloji ve Tasarım, Demokrasi ve İnsan Hakları da zorunlu dersler arasında.

5. SINIF SEÇME ZAMANI

4+4+4 kademeli eğitim sistemiyle birlikte 5'inci sınıftan itibaren öğrenciler yeni seçmeli derslerle tanışacak. Her sınıfta haftada en fazla 8'er saat ders seçilebilecek. Seçmeli dersler 6 ayrı gruba ayrılıyor. Buna göre, Din, Ahlak ve Değerler grubunda; "Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı", Temel Dini Bilgiler'de; "İslam Dini, Hıristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik", Dil ve Anlatım'nda; "Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri", Yaşayan Dillen ve Lehçeler'de; "Kürtçe, Lazca, Zazaca vd.", Yabancı Dil'de; "İngilizce, Fransızca ve akanlar Kurulu kararı ile kabul edilen diller", Fen Bilimleri ve Matematik'te; "Bilim Uygulamaları, Matematik Uygulamaları, Çevre ve Bilim, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım", Sanat ve Spor; Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fiziki Etkinlikleri'nde; "Drama, Zekâ Oyunları Sosyal Bilimler; Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı, Hukuk ve Adalet, Düşünme Eğitimi" dersleri yer alacak. Matematik dersi geçen seneye göre 1'er saat artırılarak 5 saat olacak. Yabancı dil eğitimi ise ilkokul 2'nci sınıftan başlanacak. İsteyen öğrenciler ek olarak haftada 18 saat yabancı dil dersi alabilecek.

TÜRKÇE AZALACAK

Türkçe ders saati ise geçen seneye göre sadece ilkokul bir ve 2'nci sınıflarda birer saat azalarak 10'ar saat, ilkokul 3'üncü sınıfta ise 3 saat azalarak 8 saat olacak. Türkçe, ilkokul 4'üncü sınıfta ise 2 saat artarak 8 saat, ortaokul 6'ıncı sınıfta 1 saat artarak 6 saat okutulacak. İlk kez müfredata giren Yaşayan diller ve Lehçeler dersi ise ortaokul öğrencilerine haftada 2 saat seçmeli olarak verilebilecek.

kalan karakter 1000

kocaeli kocaeli

çok kotu oldu igrenç ben 5 deyi girmiyom zorunlu mu bilmiyorum millet dersahanesi var diye girmiyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 02.11.2012 21:02
buse buse

sizce bu sistem nasıl ben 6.sınıfa gidiyorum.bence gerçekten zorlanacağız.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 17.10.2012 15:00
ahu ahu

bence bu sisteme geçilmeseydi daha iyi olurdu.Zor alişacağız bu sisteme

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 17.09.2012 16:52
zehra zehra

ben 8. sınıfa gidiyorum ama biz ders seçcekmiyiz yoksa sadece 5 lermi seçecek kaç ders olacak hiç bişey bilmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 17.09.2012 15:19
ümitcan ümitcan

acaba niye 4 4 4 niçin sisteme geçti bunu bakanımıza yollarım iyi günler :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 15.09.2012 11:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.