X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'yi kahreden ölüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'yi kahreden ölüm

  • Giriş Tarihi: 28.7.2012

16’sında evlendirildikten sonra dolu bir 8 yılın ardından aklını yitiren, tuvalete bağlanan, kötürüm kalan Melek Ankara’da yapayalnız bir şekilde öldü. Öldükten sonra si ortada kaldı. Yoksul ağabeyi kızkardeşini memleketine götürecek koşullara sahip olmayınca; ’ın cenazesi kadın örgütlerinin desteğiyle ve SABAH’ın İstanbul ve Ankara bürolarının yardımlarıyla memleketine gönderildi. Karaaslan doğduğu Hamur’un Çağlayan köyünde kadınların omuzlarında toprağa verildi.

Gazeteci için en zor haberler, hikayenin içine girmek zorunda kaldığı haberlerdir. Ne yapılırsa yapılsın mesleğin olmazsa olmazlarından olan 'tarafsızlık' bu tür durumlarda, vicdanın ardında kalır. Ama hayat her zaman tarafsız kalmayı gerektirmeyecek kadar acımasızsa, bazen vicdan elbisesini giymek en doğrusudur. 'ın (24) benim için 5 günde başlayıp biten hikayesi de bu türden hikayelerden.

BİR HABERİN HİKAYESİ

Van depreminde tanıştığımız idealist bir sosyal hizmet uzmanının çığlığıyla bana ulaşan Melek'in hikayesini ilk gün yazdığımda, hem bir gazeteci olarak hem bir kadın olarak hem de bir insan olarak iyi bir şey yapmış olmanın hissiyle doluydum. Ortada bir insanlık suçu vardı ve bunu Türkiye kamuoyuna duyurmak görevdi. Öte yandan bir kadın olarak da, bu türden bir e maruz kalmış bir hemcinsle geç de olsa dayanışmanın hissi önemliydi. 'Çocuk gelini döverek delirttiler' başlığıyla yayımlanan ilk haberin etkileri umduğumuz gibi oldu: Ağrı Valiliği, Ağrı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Ağrı Savcılığı harekete geçti. Melek Karaaslan, bizzat Vali Ali Yerlikaya tarafından hastanede ziyaret edildi. Aynı gün Melek'in tedavisinin Ağrı Devlet Hastanesi'nde yapılamayacağına karar verilerek, Ankara'ya nakledildi.

Melek'in Ankara Dışkapı Hastanesi'ndeki tedavisi sürerken, onu o halde görüp hastaneye kaldırılmasına vesile olan kendisinden bir yaş büyük ağabeyi Reis Levent, Ağrı Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak yıllarca şiddet uygulayarak ve en sonda onu bir tuvalete bağlayıp açlığa terk eden, açık yaralarının kurtlanmasını izleyen koca Ferdi Karaaslan, kayınpeder Kutfettin Karaaslan ve kayınvalide Naciye Karaaslan hakkında suç duyurusunda bulundu. SABAH bu gelişmeyi de 'Çocuk Gelin Yargıda' başlığıyla duyurdu. Ancak sonradan edindiğimiz bir bilgi, yargı süreciyle ilgili halen yanıtlanmayan sorular sorulmasını başlatan sürecin de ilk perdesini açtı. Ağrı Cumhuriyet Savcılığı Karaaslan ailesinin neredeyse bütün fertlerini jandarma marifetiyle ifadeye çağırmış, ifadelerini almış, ancak daha sonra serbest bırakmıştı. Ailenin tamamı verdikleri ifadelerde; Melek'in kendiliğinden hastalandığını, şiddet yaşamadığını, bir şey yemeyi kendisinin reddettiğini, tuvalet ihtiyacını gidermeyi unuttuğunu belirterek 'masum' olduklarını iddia etmişti. Ancak bu ifadeler, Melek'in neden tuvalete bağlandığını, neden üstünde bir beyaz örtüden başka bir şey olmadığını, neden kötürüm olacak derecede hareketsiz kaldığını, neden açık yaralarına düşen kurtların görmezden gelindiğini açıklamaya yetmiyordu.

KADIN ÖRGÜTLERİ DEVREDE

Buna rağmen Ankara'da tedavisi süren Melek'in artık emin ellerde olması, hikayenin en iyi tarafıydı ki; bu teselli sadece iki gün sürdü. Ankara'ya bir ambulans uçakla yalnız başına gönderilen Melek, ağabeyi Reis Levent'in Ankara'daki hastaneye ulaşmasından 10 dakika önce yapayalnız bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Bu satırların yazıldığı saatlerde Melek'in ölümünün üzerinden 48 saat geçtiği halde, henüz hiç kimse gözaltına alınmamıştı.

Melek nasıl 24 yıllık hayatını sahipsiz ve yapayalnız yaşayıp, yapayalnız öldüyse; öldükten sonra da yalnızlığı sürdü. Keçiören'deki Adli Tıp'ta yapılan otopsisinden sonra, cebinde 5 kuruş parası bile olmayan ağabeyi Reis Levent'e "Tamam artık ni götürebilirsin" dendi. Ankara'dan Ağrı'ya hem kendisini hem de tabutun içindeki kızkardeşini nasıl götüreceğini bilmeyen genç adamın çaresizliğineyse yine kadınlar derman oldu. Telefonda "Abla ne olur bana yardım edin" diyen adamın sesini duyduktan sonra, gazeteci kimliğim bitmişti. İlk aradığım kişi, Melek'in hikayesini en başından beri bilen Diyarbakır'daki Kadın Merkezi (Kamer) Vakfı'nın başkanı Nebahat Akkoç oldu. Kamer'li kadınlar, ölen Ağrılı kızkardeşi sahipsiz bırakmadı. Ağabeyin biletini ve Melek'in tabutunun uçak kargosu masraflarını onlar üstlendi. Akkoç'un girişimleriyle Ankara'daki kadın örgütü Kadın Dayanışma Vakfı (KADAV)'dan İlknur Üstün, yanına İHD'den Kürtçe bilen bir arkadaşını alarak Türkçesi oldukça yetersiz olan Reis Levent'in Ankara'daki mihmandarlığını üstlendi. Ancak yapılması gerekenler bununla da bitmiyordu. Melek'in cenazesinin Ankara'daki havalimanına taşınması için ambulans ayarlamak gerekiyordu. Burada da SABAH'ın Ankara bürosu yardıma koştu ve belediyeden ayarlanan bir ambulans Melek'i topraklarına taşımak için seferber oldu. Bu arada Van'daki Van Kadın Derneği (VAKAD) başta olmak üzere kadın örgütleri ve sivil toplum örgütlerinden kadınlar, Melek'i köyündeki son yolculuğuna hazırlamak için hazırlıklara başladı. Melek'in cenazesini ailesiyle birlikte karşıladılar ve onu havaalanının yakınındaki benzin istasyonunda yıkadılar.

Adı Melek'ti, soyadı 16 yaşına kadar Levent, yaşamının son 8 yılında ise Karaaslan. Ağrı'nın Hamur ilçesine bağlı Çağlayan köyünde doğmuştu. 3 çocuğu oldu, ikisi yaşadı. Ama karların üstünde doğurduğu ölü bebeği hiç unutmadı. Yaşarken yapayalnızdı, ölürken yapayalnız, gömülürken ise ülkenin dört bir tarafından birçok dost edinmişti. Onu toprağına kavuşturan da, hikayesine ses olanlar da, omuzlarında toprağa verenler de yine kadınlar oldu. Şiddet karşıtı erkekler de onun mezarına toprak atarak, Karaaslan'a karşı son görevlerini yerine getirdi. SABAH olarak Melek Karaaslan'ın ölümüne sebep olanlarla ilgili yargı sürecine ilişkin gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

kalan karakter 1000

can can

eyer sevmiyorsadınız babanı evine gitiği zeman niye getiriyorsunuz namus diyorsunuz namusunz batsın be ne kadar cahil klmişsniz bunu anladım be melek kardeş bunu hesabı sorulacak elbete er yda gecek olacak peki nden kimseni haberi yoktu size soru yorum bu olayı güren duyan sılmeyen hepside bu suçu işlmiş bunları bilen niye hep sumuşlar neyni beklmişler bunu aklım ermiyor düşün dükçe ağrı halkını çızemiyorum artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2012 00:01
GÜRSEL GÜRSEL

SÜSLÜ PÜSLÜ, CİCİLİ BİCİLİ, KAPALISI, AÇIĞI BÜTÜN BAYANLARA BU OLAY İTHAF OLUNUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır8
cevapla 29.07.2012 16:53
asdf123 asdf123

allahım okuduğumda kanım dondu bu vahşeti hiçmi kimse görmedi bunları yapanlar insan bile olamaz hayvan desem hayvanlara hakeret etmiş olurum cehennemde zebaniler karşılycak onları rabbim onu cennetinde meleklerine emanet etmiştir kevser sularıyla ödüllendir sözün bittiği yer olsa gerek allah rahmet eylesin rabbim herkezin evlatlarını korusun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 29.07.2012 12:17
mea4221 mea4221

Allah Rahmet Eylesin.. Amin. Insan olarak soyleyecek soz bulamiyorm. Islenen bir insanlik sucudur insanlik ayibidir. Allah herkesi iyi insanlarla karsilastirsin. Koca ailede bir kisi de olsa MERT cikmamis yazik. Savcilikta verilen ifadelere bakilinca kizcagizin neden sahipsiz oldugu gun gibi meydanda. Kendi ailesinin imkani olsa evlatlarini sahipsiz birakmazlardi onlarda olaya mudahale edemedikleri icin kendi vicdanlari ile hesaplasmak zorundalar simdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 28.07.2012 21:49
mesut akk mesut akk

Türkiyede insan olmak.Gazete yazacak o zaman görevliler ilgilenecek. Düşünebiliyormusunuz aklını kacıracak kadar dayak yıyecek , kımse gormuyor duymuyor,Tuvaletlere kitlenecek kımse gormuyor,Yaralrı kurtlanıyor kımse görmüyor..Nasıl bır egıtım verecen bunu yapan ınsana,nasıl bır ceza verecen,İnsansa eğer ...Yok bu ülke zerre kadar ileri gitmez ne konuşulsa boş benım içinAynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.07.2012 19:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.