X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sevgisiz büyüyen çocuk kısa kalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sevgisiz büyüyen kısa kalıyor

  • Giriş Tarihi: 20.8.2012 15:31

larda kısalığının birçok nedeninin olduğu, gözden kaçan en büyük nedenler arasında ''sevgisizliğin'' yer aldığı bildirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Emre Atabek, büyümenin, anne karnında başladığını ve ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiğini söyledi.

Çocuklarda kısalığının çeşitli nedenleri olduğunu belirten Atabek, özellikle kronik hastalıklar ve beslenme yetersizliğinin boy uzamasını etkileyen en sık nedenler arasında yer aldığını dile getirdi.

Her çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişme sürecini yaşayamadığını ifade eden Atabek, ''Boy kısalığının birçok nedeni var. Ailevi boy kısalığı, ergenliğin gecikmesi, iskelet sistemi hastalıkları, doğum kilosunun düşük olması, beslenme bozukluğu, kronik hastalıklar, uzun süreli ilaç kullanımı, büyüme hormonu eksikliği ve sevgi yoksunluğunu boy kısalığı nedenleri arasında sayabiliriz'' diye konuştu.

Boy kısalığında gözden kaçıyor

Gözden en çok kaçan boy kısalığı nedenlerinden birisinin sevgisizlik olduğunu anlatan Atabek, şunları kaydetti:

''Psikososyal nedenlerle, örneğin sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda, sosyal problemleri fazla olan ailelerin çocuklarında ve bazı yuva çocuklarında kısa boyluluk görülebilmektedir. Anne ve babadan ayrı terk edilmiş çocuklar sevgiden yoksun büyüyor. Bu çocukların boylarında duraklama görülüyor. Sevgiden yoksun büyüyen çocuk, hastaneye yatırıldığında ilaç kullanmadan bile kendiliğinden büyümeye başlayabiliyor. Burada çocuğa sevgi gösteriliyor, psikolojik destek veriliyor. Sevgi olmadığında büyümeyi sağlayan proteinlerde değişiklikler olduğu düşünülüyor.''

Atabek, boy kısalığı olan bir çocuğun tedavisinin boy kısalığı nedenine göre olduğunu, bu duruma neden olan hastalık ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boy uzatma tedavisinde de başarı şansının o kadar artacağını sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

duygu duygu

hey çocukları sevelim sayalım!..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.10.2012 18:38
sevgi sevgi

sevgisiz buyuyen ne kalmiyor ki? Hayati sonuyor be!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.08.2012 21:04
koçer koçer

ya bırakın allah aşkına böyle işleri... avrupalıda bizim gösterdiğimiz sevginin yarısı bile yok adamlar maşallah sülün gibi mübarek

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.08.2012 19:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.