X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kadir Topbaş'tan Beşiktaş'a metro müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

'tan 'a müjdesi

  • Giriş Tarihi: 16.10.2012 13:23 Güncelleme Tarihi: 16.10.2012 15:18

Başkanı , Kabataş’tan başlayan ve ’nin altından Alibeyköy ve Tekstilkent’e uzanan hattının müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı , İstanbul'da görev yapan başkonsolosları ağırladı. Sefirlerin İstanbul ile ilgili düşüncelerini dinleyen Topbaş, Taksim projesinden meydan düzenlemelerine, 3. köprüden Haliç Geçiş Köprüsü'ne, yeni metro hattına kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yaptı.

'KURU MEYDAN İSTEMİYORUZ'

Tarlabaşı'ndan Osmanbey'e dönen caddenin trafiği yeraltına alınmalı. Böylece Talimhane ile meydan bütünleşecek. Bu ilk etabı Koruma Kurulu onayladı, ihalesi yapıldı. Müteahhit hemen başlayabilir. Bu bölgedeki çalışmayı 1 yıla varmadan ve insanları rahatsız etmeden bitirmeliyiz. Gümüşsuyu'ndan gelip AKM'nin önünden Taşkışla'ya giden altgeçite itirazlar var. Bizim de tereddütlerimiz var, üzerinde çalışıyoruz. Altgeçit yapılırsa ortaya büyük yarıklar çıkacak. Sıraselviler Caddesi'ndeki trafiğin yeraltına alınması çok uygun olmuyor. Bu cadde yayalaşarak meydanla bütünleşecek. Yeni meydan ile Gezi Parkı yeniden ağaçlandırılacak. Kuru meydan istemiyoruz.

24.5 KİLOMETRELİK YENİ METRO

Kabataş'tan başlayan ve 'nin altından Alibeyköy ve Tekstilkent'e uzanan 24.5 kilometrelik yeni bir metro hattı projesi var. Belediyenin öz kaynaklarıyla yapılacak bu hattın çalışması yakın zamanda başlayacak. Bunun yanı sıra meydan projelerimiz var. Aksaray'da deprem riski taşıyan iki viyadüğü kaldırarak 64 bin metrekarelik bir meydan oluşturacağız. Projenin detay çalışmaları yapılıyor. Beyazıt Meydanı da aynı şekilde yenilenecek. Beşiktaş Meydanı'ndaki trafiğin yeraltına alınması projesini tamamladık. Birinci etabını Koruma Kurulu onayladı ve kentsel tasarım çalışmaları sürüyor. Birçok meydanı çevreye zarar vermeden yenileyeceğiz ve yayalaştıracağız.

3.KÖPRÜ İÇİN EN İYİ GÜZERGÂH

Trafiğin en yoğun olduğu doğu-batı aksında iki kıtayı birleştiren sistemlere ihtiyacımız var. Yapımı devameden Marmaray ve lastik tekerlekli tüpgeçitin dışında 3. köprüye de ihtiyaç var. New York ve Seine ile Times nehirlerinde kaç tane köprü olduğunu biliyorsunuz. Günlük hayatı kolaylaştırmak için bu köprüyü yapmak zorundayız. FSM Köprüsü'nden günde 35-40 bin ağır vasıta araç geçiyor. Bir kaza durumunda trafik saatlerce tıkanabiliyor. 3. köprünün ormanı baskı altına almayan, kamulaştırma sorunu olmayan ve çevreyi fazla tahrip etmeyecek olan Poyrazköy-Garipçe arasında yapılmasına karar verildi. En iyi güzergâh buydu. Burada daha çevreci bir köprü yapmayı planlıyoruz.

'HALİÇ METRO KÖPRÜSÜ'NE HER AÇIDAN BAKMAK LAZIM'

Haliç Metro Geçiş Köprüsü projesi UNESCO tarafından onaylandı ve yapım çalışmaları hızla sürüyor. Maalesef bu konuda da bazı politik duruşlar sergileniyor ve uluslararası platformlara şikâyet ediliyoruz. Haliç'in altında 65 metre çamur olması nedeniyle kazıklı köprü yapmak zorundayız. Yüzer köprüde hafif bir oynamada metro raydan çıkardı. Halatlı ve az kazıklı bir sistem yapmak zorundayız. Bu köprüden günde 1 milyon insan geçecek. Unkapanı Köprüsü'nün de yükünü alacak, otobüsleri kaldıracağız. İnsanlar Haliç ve Tarihi Yarımada manzarasına bu köprünün yaya geçişinden bakacak. Bir de bir köprüye 360 dereceden bakmak lazım. Tek noktadan bakmak yeterli değil. Nereden baktığınız çok önemli. Köprünün çevreyle uyumlu olması için renk çalışması dahi yapıyoruz.

HER GÜN 15 BİN TON ÇÖP TOPLANIYOR

İstanbul'da her gün Avusturya ve Yunanistan'ın toplam çöpüne denk olan 15 bin ton çöp topluyoruz. Kurban bayramlarında geçmişte çok kötü görüntüler vardı. Bunu adım adım düzelttik. Gelecek yıllarda daha düzenli olacak.

kalan karakter 1000

Atakan Atakan

sayın başkanım ben esenyurt da oturuyorum ordan buraya gelmek kolay degil yeni yapılacak olan beşiktaş tekstilkent metrosunu esenyurt ;a kadar uzatılmasını istiyoruz olursa çok memnun oluruz sevgilerimleAynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.07.2013 12:24
mehmet yıldız mehmet yıldız

başkanım bence alibey metrosu unkapanından başlayarak alibeyköy istimlak yapılalan dere üzerinden gecerek istanbul cadesi güzergahından gecerek küçük köy vahilde suyundan gecerek suktan gaziye devam etmesi çok güzel olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 16.01.2013 12:36
Mehmet Mehmet

Bu işin çözümü metro, biz görmüyoruz ama İstanbul'un altı şantiye gibi.. Çalışmalara devam başkanım, sizi seviyoruz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 17.10.2012 09:35
ismail ismail

sayin başkan her zaman beylikduzu bakirköy metro hattindan bahsederdiniz 10 yildir ne oldu hergun yeni proje açikliyorsunuz ama eskilerden bir haber yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2013 11:49
aziz aziz

kağıthane-gültepe-levent hattınada metro veya raylı sistem- toplu taşıma istiyoruz; bu tepede yaklaşık 150 000 insan yaşıyor ve hemen hemen tamamı emekçi - işçi, sabah akşam otobüsler dolu binmek mümkün değil, Kadir başkanım, seni çok seviyoruz, bizleri de gör...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 17.10.2012 01:19
misafir misafir

istanbula gidip geldikçe yapılan çalışmaları gördüğümde ellerine sağlık başkan diyorum gerçekten çok başarılı ve ileri görüşlü bir kişi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 17.10.2012 00:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.