X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özel meslek liselerinde her öğrenci için 5 bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Özel meslek liselerinde her öğrenci için 5 bin lira

  • Giriş Tarihi: 25.10.2012

Sanayiye eleman yetiştirecek özel okulları teşviki amaçlayan uygulama bu yılı kapsayacak şekilde yürürlüğe girdi. Devlet, özel meslek liselerinde öğrenci başına 5 bin lira destek verecek

Devlet, kendi elemanını yetiştiren patrona öğrenci başına 5 bin TL'ye kadar destek verecek. Patronların, kendi okullarını kurarak sanayiye eleman yetiştirmesini teşvik amaçlayan uygulama, bu yılı da kapsayacak şekilde yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, OSB'lerdeki meslek ve teknik liselere öğrenci başına, öğrencini devlete maliyetini 1,5 katına kadar ödeme yapılacak. Uygulama OSB'lerdeki meslek ve teknik okullarla sınırlı değil. Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği organize sanayi bölgesi dışındaki özel meslek liseleri ile teknik okullara da devlet öğrenci başına destek verecek. Böylece devletin geniş bir yelpazede özel okullara destek vermesini yolu açıldı.MEB yetkililerinin verdiği bilgiye göre meslek liselerindeki bir öğrencinin devlete maliyeti 3 bin 300 TL civarında ancak devlet, meslek lisesi açan işletmelere öğrenci başına 5 bin TL'ye kadar destek verecek. Böylece 100 öğrencisi olan bir okul 500 bin TL, 300 öğrencisi olan bir okul ise 1,5 milyon TL devletten ödenek alacak. Bu para özel okullara üç taksit halinde ödenecek. Eğitim desteğinin yüzde 50'si Kasım, yüzde 25'i Şubat ve yüzde 25'i de Haziran aylarında okullara ödenecek.

SİGORTA OKULDAN

Bu okullardaki öğrenciler, bir yandan da işletmelerde staj yaparak pratik eğitim de alacaklar ve bu nedenle çırak sigortası yapılacak. Öğrencilerin sigorta paraları da okulları tarafından ödenecek. Bu yıl hangi okulların destek alacağı ve destek miktarına ilişkin tebliğ de Maliye Bakanlığı ve MEB tarafından müştereken hazırlanarak yıl içinde yayımlanacak. Bu yıl için ödenecek destek tutarının yüzde 75'i Şubat'ta, yüzde 25'i ise Haziran ayında verilecek. Ayrıca devlet destek verdiği okullarda öğrenim gören öğrencilerden okul yönetimi herhangi bir ücret talep edemeyecek.

kalan karakter 1000

can can

sağlıgı bence öldürdüler hangi bölüm kaldıki

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.03.2015 20:07
mustafa mustafa

Özel Sağlık Meslek Lisesi içinde geçerli olmazsa haksızlık olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 22.11.2013 11:11
özcan aslıyüce özcan aslıyüce

Çok Yerinde Yetkililere teşekürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.11.2013 14:23
özcan aslıyüce özcan aslıyüce

Sn.Başbakanımıza teşekkür ederiz Özel Okuların maliyetini devlet tarafından karşılanması için özel devlet olmasın tek kalem devletin desteklediği eğitim kurumları olsun ayrıca Hem.Yrd. Tahdidide bu seneden sonra başlatılmalı ki adil olsun saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 19.11.2013 14:21
kerem kerem

osm durumu olmayan öğrenciyi ücretsiz okutuyormuş 2 yıl hastanede kendi hastanesinde çalıştırıyormuş doğrumu
,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.08.2013 21:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.