X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kontör köyün yeni adı: Dubai
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kontör köyün yeni adı: Dubai

  • Giriş Tarihi: 11.1.2013

Başta Arida olmak üzere Akçakale'nin kontör vurgunuyla zenginleşen köylerinde kerpiç evler lüks binalara dönüşüyor, jipler de kapıda bekliyor. Savcılık ise dolandırıcıların peşinde

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde kontör dolandırıcılığından zenginleşen köyler var, fakat aralarından biri Arida köyü son birkaç yılda o kadar değişmiş ki yerli halk arasında 'Dubai' diye anılıyor. Akçakale- Ceylanpınar arasında ve ilçeden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Arida'da köydeki farklılığı gözlerimizle gördük. Daha çok kerpiç evlerin olduğu Akçakale'nin diğer bütün köylerinden farklı olarak, betonarme ve dışarıdan da lüks olduğu belli olan tek ya da iki katlı evler hayli fazlaydı. Köyü ararken, Arida'ya gideceğimizi duyanlar gazeteci olduğumuzu da anlamış olacaklar ki "Sakın oraya gitmeyin sizi taşlarlar" gibi sözlerle bizi caydırmaya çalıştılar. Nasıl olur Aridalılalıların bu kadar zenginleştiğine dair sorumuz ise neredeyse herkes tarafından "Cevabını biliyorsunuz" şeklinde yanıtlandı. Keza önceki gün de Akçakale Belediye Başkanı da aynı yönde uyarı yapmış ve "Size zarar verirler" demişti. Diyarbakır plakalı aracımızı gören köylüler yabancı olduğumuzu anlayarak ne için geldiğimizi öğrenmek istediler. Arida'da ve yakınındaki Özdiken, Ekinyazı, Ceylanharabesi, Günören köylerinde kış soğuğuna rağmen harıl harıl süren yeni inşaatların yanı sıra, birçok evin önünde lüks araçlar da dikkat çekiciydi. Arida'da çoğu genç olan pek çok kişi, ellerinde telefonlarıyla büro tipi yerlerde zaman geçiriyor ve köye gelenlere pek de dostça bakmıyorlar. 'Kontörcülük'ten çok kısa sürede zengin olan, evler alan, lüks arabalara binen insanların varlığından haberdar olduklarını ama suçu ispatlayamadıkları, suç işlenen telefon hatları yok edildiği için kanıtlara ulaşamadıklarını anlatan savcılık yetkilileri, "Deşifre olanlar bir süre sonra ilçeyi terk ediyor ve büyük şehirlerdeki bağlantıları yoluyla işlerine oralarda devam ediyorlar" diye konuştu. Belediye Başkanı Ayhan da, kontörcülerin galeriye gidip bir defada 3-5 aynı modelde araba aldıklarını anlatarak "Bazıları benim arabamın aynısını aldıkları için arabamı değiştirdim. Çünkü herkes onları tanıyor ve bindikleri arabalara da 'kontörcü arabası' diyor" dedi. Ayhan, bazı 'kontörcülerin' kendisine "Başkan günde 20 bin TL kazandığım oluyor" diyerek itirafta bulunduğunu da anlattı.

PEPSİ KAMPANYASI

Akçakale Cumhuriyet Savcılığı "Kontorcüler'in son tuzak yöntemini de tespit etmiş durumda. Buna göre Pepsi'nin hâlâ devam eden "Pepsi Yaşatır Seni" kampanyasını fark eden kontörcüler, önceden tespit ettikleri telefon numaralarını arıyorlar ve "10 bin TL kazandınız" diyorlar. Paranın hesaplarına gönderilmesi için de 500 TL masraf bedelini ödemeleri gerektiğini söylüyorlar. Hayatlarında Pepsi içmeyen, kampanyaya katılmayan, kapak göndermeyen, şifre iletmeyen pek çok kişi bu numaraya kanıyor ve 500 TL'yi gönderiyor. Savcılık yetkilileri, "kontürcüler"in ancak vatandaşın bilinçli olmasıyla engellenebileceğini belirterek "Dolandıranlar da, dolandırılanlar da bizim içimizden çıkıyor" diyor.

kalan karakter 1000

HASAN AYDIN HASAN AYDIN

bunlarda vatandaş dimi neden batıda böyle bir yer yok hani çok tutucu çok gelenekçi idi bunlar yazıkki bunlarla aynı bayrakLA aynı vatanda yaşıyoruz ayıp yahu hayatımda haksız bir kuruş cebimize koymADIK APTAL OLN BİZMİYİZ BU KENELERMİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2013 16:15
cenk24 cenk24

bunlara inanan ve para gönderenlere yazıklar olsun. allahın a sını b sini bilmeyen kekolara dolandırttırıyorsalar kendilerini ,gitsin intihar etsinler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2013 11:58
ömer ömer

şaka gibii

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 11.01.2013 11:31
bilememki bilememki

bırakın ÖKÜZ,leri soysunlar bu zamanda kim kime hediye verir pepsiyi hayatında görmemiş hediye cıktı dedimi hemen atılanlara çok güzel oluyor ben konturcuları teprik ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2013 09:48
ma ma

Bu ülkede emniyet jandarma ve yargı kaosu yaşanıyor. Şu hale bir bakın. Kimse görevini yapmıyor Başta valiler ve kaymakamlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2013 09:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.