Doğançay'a İstanbul'dan elveda

Giriş Tarihi: 19.1.2013

Ressam Burhan Doğançay'ın cenazesi, İstanbul'da kılınan namazın ardından bugün defnedileceği Bodrum'a alkış ve çiçeklerle uğurlandı

Salı günü 84 yaşında kaybettiğimiz Türk resminin büyük ismi Burhan Doğançay dün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde Doğançay'ın eşi Angela Doğançay, kardeşleri Ayten Doğançay ve Tülin Sina Özbudak taziyeleri kabul ederken duygusal anlar yaşandı. Cenazeye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, "Doğançay, geçmiş yıllarda turizm alanında da Türkiye'yi temsil etmişti. Bizim resim kalıplarımızı yıkan,dünyadaki çağdaş normları bizden kaynaklanan özelliklerle birleştirip yeniden üreten ve dünyaya çıkaran önemli bir Türk ressamıydı. Yakın dostumdu" diye konuştu. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise "Yakın bir dostluğumuz vardı. Yeri doldurulması çok zor biri. Eserlerinin başarısı dünya çapındaydı" dedi. Törene sanatçılar Hüsamettin Koçan, Koray Ariş, Komet, Bedri Baykam, Mehmet Güleryüz, Şükran Moral, yazar Hasan Bülent Kahraman, Hıncal Uluç, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Pera Müzesi müdürü Özalp Birol, oyuncu İzzet Günay gibi sanat ve iş dünyasından isimler de katıldı. Burhan Doğançay'ın cenazesi vasiyeti üzerine bugün defnedilmek üzere uzun yıllardır yaşadığı Bodrum Turgutreis'e götürüldü.

EŞİ: O BENİM ŞANSIMDI
Ressamın eşi Angela Doğançay cenazede SABAH'a duygularını "Burhan özel bir insandı. Prensiplerinden asla ödün vermedi. Beni hayatım boyunca cesaretlendirdi. Yaptıklarımı destekledi. O benim hayattaki büyük şansımdı" sözleriyle anlattı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Doğançay'a İstanbul'dan elveda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz