X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 12 yıldır bitmeyen velayet kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

12 yıldır bitmeyen velayet kavgası

  • Giriş Tarihi: 4.2.2013

Mühendis babayla yönetici annenin tek çocuğu T.'nin hayatı, velayet kavgasıyla kâbusa döndü. Kaçırmalar, iftiralar ardı ardına geldi. Çocuk bir anneye bir babaya verildi. Son velayet babadaydı. Ancak anne iki yıl önce oğlunu alıp kayıplara karıştı

Bir dönem özel bir şirkette yöneticilik yapan İrem Kuşçuoğlu ile inşaat mühendisi Murat E., 5 yıl nikâhsız birlikte yaşadı. Bu ilişkiden 1999'da bir oğulları dünyaya gelen çift iki yıl sonra ayrıldı. İddiaya göre, anne oğlu 3 yaşındayken evi tek başına terk etti ve İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurarak 'velayetin tespiti' davası açtı. 2001'de başlayan davada Kuşçuoğlu, Murat E.'nin oğluna ve kendisine şiddet uyguladığını iddia etti. Mahkeme, velayeti 'geçici süreyle' anneye verdi. Ancak anne T.'yi babasına göstermemeye başladı. Murat E. ise oğlunu kaçırmak zorunda kaldı. Anne polis baskınıyla T.'yi yanına aldı. Çiftin iddiaları ve delilleri üzerine dosya klasör haline geldi ve 6 yıl süren davanın sonunda mahkeme, 'kalıcı velayeti' anneye verdi.

'KOBAY GİBİ KULLANIYORLAR'
Dava devam ederken İrem Kuşçuoğlu, hipnoz uzmanı Dr. Hasan Gökhan Şentürk ile evlendi. Bu kez baba, Şentürk'ün oğlunun kafasına elektrotlar bağlayıp, kobay olarak kullandığı suçlamasıyla yeni bir velayet davası açtı. Mahkeme, pedagogların verdiği raporlara dayanarak velayeti geçici olarak öz babaya verdi. Bu kez de anne oğlunu kaçırarak 'Babası cinsel tacizde bulunuyor' iddiasıyla velayet kararına itiraz etti. Mahkeme geçen haziranda çocuğu anne babanın elinden alıp, Çocuk Esirgeme Kurumu yurduna yerleştirdi. 3 ay yuvada kalan T. hakkında 'tacize uğramadığı' yönünde rapor verilerek, bu rapor mahkeme sunuldu. Mahkeme son olarak çocuğu, 85 yaşındaki anneannesine vermeyi uygun buldu. Bu süreçte mahkeme tüm delilleri inceleyip çocuğun babasının yanında kalmasının uygun olduğuna kanaat getirerek velayeti babaya verdi. Karara itiraz eden anne, dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yapılan inceleme sonunda Yargıtay, velayetin babada kalmasına karar verince anne çocuğunu alarak kayıplara karıştı. Kuşçuoğlu, 2 yıldır oğlunu babasına göstermiyor.

Türkiye'yi AİHM'de mahkûm ettirmişti

6 yıl sürdürdüğü hukuk mücadelesinin ardından çocuğun ilk velayetini alan İrem Kuşçuoğlu, 'kaybettiğim annelik yılları' diyerek 2010'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Türkiye'yi şikâyet etmişti. AİHM ise Türkiye'de alınan önlemlerin yetersiz ve sorumsuzluk içinde olduğunu kanaat getirerek,12 bin euro manevi, 19 bin euro maddi tazminata hükmetmişti.

'Velayet be nde ama çocuğumu ka çırıp giti'
Baba Murat E. oğlunun özlemini çektiğini söyleyerek "Oğlumun velayeti bende. Ancak iki yıldır onu göremiyorum. Lütfen bana yardım edin" diye gözyaşı döktü.

kalan karakter 1000

Selale Selale

Ne bicim anneymis yaa resmen sevgilisiyle kobay etmis oglunu
Allah akil versin bunlara. Keske cocuk babada kalsaymis zaten mahkemede oyle vermis.
Bu nasil analik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 10.03.2013 09:11
fatma fatma

Tamamen kişisel ilişkiler bazında yapılmış bir haber olduğu ortada. Kadın teşhir edilirken "zavallı" babaya pek arka çıkılmış. Madem baba ağzından haber yapılıyor, onun kimliğini açıkça yazsaydınız ya!!!Hatta müthiş haberci olarak çocuğu da teşhir edip bu süreç de yaşadığı bütün olumsuzluklara cila çekseydiniz.
Ne olursa olsun, geçen yıllar boyunca anneden zorla koparılmış bir çocuk profili var, haberin satır aralarında, gizlenmeye çalışılsa da!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.02.2013 00:19
misafir538 misafir538

Tek taraflı bakmamak, kadını da dinlemek lazım, kimbilir neler yaşadılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır5
cevapla 07.02.2013 15:11
cengiz akarca cengiz akarca

kadın evlenmeden 5 yılyaşamış adamla evlendikten 2 yıl sonra ayrılmış 5 yılda tanıyamamışta 2 yıldamı tanımış ve adamla yaşayamayacağına karar vermiş bunu açıklayın bana

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.02.2013 17:29
cengiz akarca cengiz akarca

kadının niyeti belliymiiş çocuk yapıp sonra "bekar anne" olarak yaşamak adamı resmen kullanmış

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır29
cevapla 04.02.2013 14:59
yakuza yakuza

Cengiz Bey bekar bir anne olmak için neden bu kadar acı çeksin kadın? Sanki kullanacak başka adam yok. Saçmalamışsınız ama şaşırmadım Türkiye'nin hali ortada...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.10.2013 12:53
Hasan Hasan

Bravo ne çabuk karar verdiniz üşenmeyip bir de olayların tümünü araştırın isterseniz tabii isim gerçek ise

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.02.2013 18:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.