X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bal gibi öğretmen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bal gibi öğretmen

  • Giriş Tarihi: 18.2.2013

Çocuk felci nedeniyle bedensel engelli olan İlteriş Bilginsoy, Samsun'da bir köy okulunda 7 yıldır öğrencilerini başarıyla eğiterek sınavlarda dereceye sokuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı konuşmada "Engelli öğretmen olmaz" düşüncesini asla tanımadığını söylemiş ve "Bal gibi de olur" demişti. Erdoğan'ın bu sözlerine en güzel örnek 14 yıldır öğretmenlik yapan bedensel engelli 38 yaşındaki İlteriş Bilginsoy oldu. Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Karaağaç köyündeki iki sınıftan oluşan ilköğretim okulunda 7 yıldır öğretmenlik yapan İlteriş Bilginsoy'un azmi görenleri şaşkına çeviriyor. 5 yaşında çocuk felci geçiren ve belden aşağısı tutmayan Bilginsoy'un bütün dünyası öğrencileri ve okulu. Okulun bilgisayar, projeksiyon cihazı, akıllı tahta gibi tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını ifade eden Bilginsoy, okulun hem müdürü, hem öğretmeni, hem de hademeliğini yapıyor.

OKULUN TAMİRATI BİLE ONA AİT

Okulda, çoğunluğu 3 ve 4. sınıflar olmak üzere toplam 20 öğrenci eğitim görüyor. Karaağaç Köyü İlköğretim Okulu'na tayin olduğunda büyük bir okulla karşılaşacağını zanneden Bilginsoy, "Burayı görünce çok şaşırdım. Çünkü, devlet karayolu üzerinde ve merkeze 5 kilometre mesafede. İki sınıflı bir okul. Her yeri dökülüyordu. Burayı okul ve sınıf yapabilmek için çok uğraştım. Hala uğraşıyorum. Bütün eksiklerini kendi imkanlarımla gidermeye çalışıyorum. Tamir olacak şeyleri tamir yapıyorum. Öğrencilerin çantalarını asacağı kancaları dahi kendim yaptırıyorum. Bütün dünyam neredeyse okul oldu" dedi. İlteriş öğretmen en çok sobayı yakarken zorlandığını söyledi. 6 yıldır Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) öğrencilerinin birinci olduğunu da belirten Bilginsoy, "Köy okulu olduğumuz için biz 4. sınıfa kadar öğrenci yetiştiriyoruz. 5. sınıfa geçen öğrenciler şehirdeki okula gidiyor. 5. sınıfa başlayan öğrenciler, birkaç ay sonra SBS sınavına girecek. Yapılan SBS sınavlarında 6 yıldır benim öğrencilerim birinci oluyor. Hem de taşıma merkezli okulun kendi öğrencileri ve başka uzak köy okullarından gelen öğrenciler arasında. 500 puanlı sistemde, en son öğrencim Esra Şahinoğlu, 483 puanla birinci oldu. Bu öğrenciler fiziki şartları kötü olan bu okuldan çıkıyorlar. Onların bu başarısı beni de çok gururlandırıyor" diye konuştu. Öğretmenlik mesleğini çok sevdiğini, engelli olması nedeniyle tekerlekli sandalyede ders anlatmak zorunda olduğunu ifade eden Bilginsoy, "Transformens çizgi filmini çok seviyorum. O filmdeki Optimus Prime karakteri gibi ayağa kalkmak istiyorum. Benim tek amacım dünya gözüyle bir kez bile olsa öğrencilerime ayakta ders anlatabilmek. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı'na bir dilekçe göndererek, ayağa kalkma özelliği olan akülü tekerlekli sandalye istedim. Fakat bakanlık 'özürlüler kanununa uygun yönetmelik hazırlanmadığı için talebiniz uygun görülmemiştir' diye cevap yazısı gönderdi. Bu beni çok üzdü" dedi. İlteriş öğretmen, öğrencilerini çok sevdiğini ancak engelli olduğu için şehir merkezinde altyapısı uygun olan bir okulda çalışması gerektiğini söyledi.

kalan karakter 1000

aşkın aşkın

heyt bee kimin gardaşı maşallah gölbaşı seninle gururduyuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.03.2013 06:35
OÖZDEMİR OÖZDEMİR // SAMSUN

İLTER BEYİN BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM.O KADAR YOLU GİDİYORSUN.İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE GÖREV YAPIYORSUN. 7 YIL.POZİTİF AYRIMCILIK NE DEMEK.SİZİN DURUMUNUZDA GÖREV YAPAN KAÇ KİŞİ VAR.MİLLİ EĞİTİM NEDEN SİZE UYGUN BİR OKUL BULMUYOR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.02.2013 15:11
lale lale

saygiyla egiliyorum onununzde.Allah daim etsin basarinizi insallah ogretmenenim ve meslektasim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 19.02.2013 02:07
yasemin yasemin

helal olsun öğretmenim sizin gibi öğeretmenler lazım bizlere emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 18.02.2013 08:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.