Suçu değil sporu seçti

Giriş Tarihi: 21.2.2013

Suç oranını düşürüp, eğitim seviyesini yükseltmek için spora yönlendirilen çocuklardan 16 yaşındaki Fırat, iki kez Türkiye şampiyonu, bir kez de Avrupa 3'üncüsü oldu

Karabük Safranbolu'da polisin projesiyle spora başlayan 16 yaşındaki Fırat, iki kez Türkiye şampiyonu, bir kez de Avrupa üçüncüsü oldu. Fenerbahçe tarafından transfer edilen Fırat'ın hedefi Olimpiyatlar ve dünya şampiyonasında Türk bayrağını dalgalandırmak. Toplum Destekli Polis Büro Amirliği, 4 yıl önce ilçenin suç ve suçlu oranı en yüksek bölgesi olan İsmetpaşa Mahallesi'ndeki genç ve çocukları suçtan uzak tutup, topluma kazandırmak için sportif faaliyetler başlattı. Bu kapsamda ilk etapta Gümüş İlköğretim Okulu'ndan 12 öğrenci, Karabük Polisgücü bünyesinde boksa başlatıldı. Onlardan biri olan 16 yaşındaki Fırat Karakuş, kendisini destekleyenlerin yüzünü kara çıkarmadı. İlk olarak Karabük birincisi olan Fırat, ardından 2011'de 56 kiloda Türkiye birincisi, aynı yıl Rusya'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü oldu.

3 YILDA 15 MADALYA

Bu başarı üzerine Fenerbahçe'nin transfer ettiği Fırat, 2012'de katıldığı çeşitli turnuvalarda da birçok madalya kazandı. Son olarak geçen 28 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında İzmir'de yapılan Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası'nda 66 kiloda yine Türkiye birincisi olan Fırat'ın son 3 yılda kazandığı madalyalar 15'e ulaştı. Hedefinin Olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında Türk bayrağını dalgalandırmak olduğunu söyleyen Fırat, "Herkes bizim mahalleye başka gözle bakıyordu, şimdi bakışları değişmeye başladı. Herkese örnek oldum, çok mutluyum" dedi. Aynı dönemde boksa başlayan diğer öğrencilerin de başarıdan başarıya koşması üzerine bu yıl da aynı mahallede oturan 20 çocuk futbola yönlendirilerek, Safranbolu Belediyespor'un altyapısına yerleştirildi.


ARKADAŞINA GÖNDER
Suçu değil sporu seçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz