X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 25 hane mağarada yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

25 hane da yaşıyor

  • Giriş Tarihi: 28.2.2013 09:29 Güncelleme Tarihi: 28.2.2013 10:35

merkeze bağlı Çayüstü köyünde 25 aile da yaşıyor. Mağarayı bir kültür, yaşam biçimi, huzur veren bir mekan, olarak nitelendiren aileler hayatlarından memnun.

10 bin yıllık tarihi geçmişleri olduğu tahmin edilen larda yaşayan köylüler, kışın sıcak, yazın serin olma özelliği nedeniyle çekici buldukları mağara yaşamını aynı zamanda nostaljiyi yaşatmak için sürdürdüklerini belirtiyor. Şark odası şeklinde döşenmiş mağaralar modern bir otel odasını andırırken, kasetçalar, televizyon ve buzdolabı gibi her türlü elektronik eşya mağaralarda mevcut.

Doğduğu günden beri bu köyde yaşadığını belirten Sabri Ekinci (60), köyde okul olmaması nedeniyle çocuklarının 'da yaşadıklarını ancak eşinin ve kendisinin köyden kopamadıklarını söyledi. Mağaranın kendisine huzur verdiğini belirten Ekinci, "Birçoğuna ilkel gelebilir, ancak bu bir yaşam biçimi. Elektrik olduğu için Televizyon izleyebiliyor, buzdolabı ve diğer elektronik cihazları kullanabiliyoruz. Köyümüzün eksiği okul ve sağlık ocağıdır. Bir de yol sorunumuz var. Camimizde ise imam yok. Bu sıkıntılarımız giderilirse burayı hiçbir yere değişmeyiz" dedi. Antalya'da büyüyen ancak köye gelip amcasına yardım eden Hüseyin Ekinci ise köy nüfusunun az olmasından yakındı. Yol olmadığı için köye gidip gelenin az olduğunu söyleyen Ekinci, 'Burası çok güzel. Her taraf yem yeşil Havası temiz Dicle ayaklarımızın altında akıyor. Mağaralar yazın serin kışın sıcak. Tarla işi ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Birde gidip gelen olursa değme keyfimize. Bu nedenle buranın turizme açılması lazımdır. Yol asfaltlanırsa gidip gelenlerin sayısında artış olacağını sanıyoruz' diye konuştu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINEn önemli 3 sorunlarının çözülmesi halinde köyde yaşamlarını sonuna kadar sürdüreceklerini aktaran Ekinci, "Babam burada doğdu, dedem de, onun babası da ve en büyük dedelerimiz de burada doğup, mağarada yaşadılar. 3-4 asırdır Beda köyünde mağaralarda yaşıyoruz. Bizden öncede binlerce yıldır bu mağaralarda insanlar yaşamış. İnşallah çocuklarımız ve torunlarımız da burada yaşayacak ve tarihini, kültürünü yaşatmaya devam edecek" şeklinde konuştu. Çayüstü köyünü gezmeye giden Sanat Tarihçisi ve Şükran Aslan da, "Günümüz insanı çok fazla rahatlığa alışmış insanlar. Burada evler taşa oyulmuş evler var buda insanların çok daha eski dönemlere beklide kazma küreğin daha kullanılmadığı dönemleri gösteriyor. Mağaraların düzenli şekilde oyulduğunu oda şeklinde yapıldığını bir sofa birde oda halinde kullanıldığını görüyoruz. Burada insan yaşamının halen sürdürdüğünü gösteriyor. Yaklaşık 5 bin 6 bin yıl önce bile bu kullanılmıyordu bence, çünkü o dönemlerde burada medeniyet vardı" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ali hantürk ali hantürk

elektrik abonesi de vardır şimdi bunların...???

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.02.2013 16:41
sozdar1 sozdar1

köylülerin bahsettiği eksikler, yerine getirilmeyecek eksikler değil, bunlar en kısa sürede yerine getirilmesi , orada yaşayan insanları mutlu eder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 28.02.2013 15:19
Roder Roder

köy harika insanları çok misafirperver mutlaka görülmesi gereken bir yer

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 28.02.2013 15:11
fbatman fbatman

muhteşem bir köy, doğa harikası

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 28.02.2013 13:17
xzcfexzc xzcfexzc

çok güzel bir köy, halen böyle doğa yapısına sahip kendini koruyan köy var mı? ben hayran oldum, bu köyde yaşamak isterdim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.02.2013 11:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.