ARKADAŞINA GÖNDER Boşanmış babaların ortak velayet zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Boşanmış babaların ortak velayet zaferi

  • Giriş Tarihi: 2.4.2013

Aile Bakanlığı başta olmak üzere TBMM; Köşk, Yargıtay gibi pek çok kuruma giden Boşanmış Babalar Platformu üyeleri, yaşadıkları mağduriyetlerle ilgili Adalet Bakanlığı'nı ikna etmeyi başardı. Platform üyelerinin verdiği bilgiye göre, Bakanlık bünyesinde kurulan "Velayet Komisyonu"nda yeni bir uzlaşma sağlandı. İşsizlik gibi zorunlu hallerde ödenemeyen nafakalar belli sürelerle dondurulabilecekken, ödenmeyen nafakalar için verilen hapis cezaları da kaldırılacak. Hapis cezaları yerini adli sicile işlenmeyen "seçenekli yaptırım" cezalarına bırakacak. Bu cezalardan bazıları boynuna mahkeme kararı asılarak adliyenin önünü süpürme, adliye önünde kitap okumak gibi cezalar olacak. Boşanmış Babalar Platformu'nun verdiği bilgilere göre, geçtiğimiz cumartesi Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla velayet sorunlarının çözümü için gerçekleştirilen toplantıda, taslak düzenleme masaya yatırıldı. "İcra yoluyla çocuklarımızı görmek istemiyoruz" diyerek çözüm isteyen babaların "ortak velayet" talebi için de yasal düzenleme planlanıyor. Uzlaşılan karara göre, boşanma esnasında taraflar anlaştığı sürece "ortak velayet" kararları da verilebilecek. Buna göre boşanma esnasında çiftler tarafından anlaşma (boşanma sözleşmesi; nafaka, görüş günleri v.s) sağlanması halinde hakim çocuğu/ çocukları tek tarafa vermeyecek. Hakimler ortak velayete karar verebilecek. Komisyonda alınan diğer kararlar ise şöyle:

ESKİYE DÖNÜK UYGULAMA
Taraf; işsizlik, askerlik, hapis cezası gibi mücbir sebeplerden dolayı nafaka ödeyemez hale gelir ise nafaka dondurulacak, kadın bu nafakayı sosyal hizmetlerden talep edebilecek, ancak herhangi bir art niyet tespitinde (erkek tarafınca) amme alacakları kanununa göre nafakalar geri alınacak. Yasalar yürürlüğe girdiği günden itibaren geçerli olduğu için hazırlanan bu yönetmelikte eski kararlara sahip ebeveynlerin yeni yasadan da yararlanması sağlanacak. Bunun için yeni dava açmaya gerek kalmayacak.

kalan karakter 1000

ahmet ahmet

ne zaman yürürlüğe girecek bu yasalar haberi olan varmı acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 04.09.2013 13:41
Erol Erol

çok mantıkli bir çalışma olması gereken bu zaten.artı bu tür olaylardan kaynaklanan cinayetlerin önüne geçilecek ve çocuklar içinde harika olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 06.07.2013 15:45
BURAK BURAK

Allah oğlunu babasına göstermeyen kadınların cezasını versin. Ondan sonra da kadına şiddet diyorlar. Soruyorum size: eğer kadın çocuğu bir koz olarak görüp çocuğunu babasından kaçırıyorsa, göstermiyorsa, görüştürmüyorsa; BU KADIN SİZCE DAYAĞI HAKETMİYOR MUDUR? Şiddetten yana değilim hiç bir zamanda olmadım, ama BU KADIN DAYAĞI HAKEDİYOR KARDEŞİM...

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır0
cevapla 04.07.2013 22:42
ahmet ahmet

yürürlüğe girdimi bu kanunlar ALLAH raz olsun yapılırsa bunlar yapalardan cevap verir misiniz uygulamaya konuldumu

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 27.06.2013 20:08
drk drk

peki babanın çalışamadığı günleri geriye dönük olarak ödemek zorunda kalıcakmı tolu olarak mühim olan bu adam zar zor geçinipte işe başladığı anda bide caaart diye maaşının yarını her ay kesmesinler?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.05.2013 16:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.