ARKADAŞINA GÖNDER Sürücü adayına psikoloji eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sürücü adayına psikoloji eğitimi

  • Giriş Tarihi: 2.4.2013

Ehliyet müfredatına "Motor" dersi yerine "Trafik Psikolojisi" dersi konulacak. Bu eğitimde, sürücülerin davranışını etkileyen psikolojik faktörler ele alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet eğitimi müfredatındaki "Motor" bölümünü çıkartarak, "Trafik Psikolojisi" konusunu koyacak. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmelik Taslağı'nı internet sitesinden yayımlayarak vatandaşlardan gelecek görüşlere göre son şeklinin verileceğini söyledi. Yeni yönetmeliğin, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sivil Toplum Kuruluşları ve AB uyum kriterleri kapsamında değiştirdiklerini belirten Mehmet Küçük, "Yeni yönetmelikle, ehliyet almayı zorlaştırıyoruz. Mevcut durumda ehliyet sınavından kalmak çok zor şimdi ise kalmak kolay olacak, ehliyet almak zorlaşacak" dedi.

'İYİ KULLANAN EHLİYET ALACAK'
Türkiye'de birçok ehliyetlinin araç kullanamadığını belirten Küçük, "Yeni uygulamada ehliyet almış biri ağır trafikte ve otobanda aracı kullanabiliyor olacak" diye konuştu. Yeni düzenleme ehliyet sınavlarında adaylara sorulan 63 soruyu 30'a düşürüyor. Direksiyon sınav süresini ise 15 dakikadan 30 dakikaya çıkartıyor. Genel Müdür Küçük, "Mevcut durumda AB ülkeleri içinde en çok teorik soru soran ve en az süre direksiyon sınavı yapan ülkeydik. Şimdi ortalamaya yaklaştık" dedi. Mevcut durumda direksiyon sınavına giren adaylar, 5-6 hayati hata sonunda başarısız sayılırken, yeni uygulamada tek bir hatada bile başarısız sayılacak. Ayrıca hatalar arasına, "emniyet kemeri takma zorunluluğu" da eklenecek. '

TAMİRCİ YERİNE SAYGILI SÜRÜCÜ'

Yeni düzenleme ehliyet sınavlarında yıllardır yer alan motor bölümünü kaldırarak, yerine trafik psikolojisi eğitimi getirecek. Genel Müdür Küçük, "Adayları, bir tamirci gibi motorun her yerinden sorumlu tutuyoruz. Oysa birçok sürücü günlük hayatta bu bilgileri kullanmıyor. Yeni araçların çoğu zaman motor bölümünün bile açılmasına izin verilmiyor. 24 saat çekiciler hizmet veriyor. Ayrıca biz araba tamircisi yetiştirmek istemiyoruz, birbirine saygılı sürücüler yetiştirmek istiyoruz. Bu nedenle sürücü adaylarına Trafik Psikolojisi eğitimi verilecek" dedi. Trafik Psikolojisi dersinde 21. yüzyılda otomobilin ve ulaşımın anlamı, sürücü davranışının psikolojik açıdan incelenmesi, sürücü davranışını etkileyen faktörler, ruhsal yapı bozukluğunun kazalara etkisi, sürücülük tutumları gibi konular yer alacak. Adaylara ayrıca riskli ve güvenli sürücülüğü belirleyen kişilik özellikleri, paylaşma, başkalarına saygı, bencillik duygusunun sürücülükle ilişkisi, alkol ve sürücülük, yorgunluk, uykusuzluk ve dalgınlığın sürüşe etkisi, güvenli sürücülükte yeteneklerin yeri ve önemi gibi konular anlatılacak.

kalan karakter 1000

Atesbocegi Atesbocegi

Peki bu trafik psikolojisi dersini kimler verebiliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.07.2013 21:25
metin metin

benim psikoloji dersiyle aram iyidir.ben trafik kurallarına uyarım.emniyet kemerini arka koltukta bile takarım.ve çok doğru bir karar olacak ve saygılı insan sayısı yükselecek.size güveniyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.06.2013 14:12
Erol DANIŞ Erol DANIŞ

bence çok geç kalınmış bir çalışma ama umarım en hayırlısı olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2013 09:23
eses2326 eses2326

ÇOK DOĞRU KARARRRRR

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 02.04.2013 11:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.