X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dolandırıcıların yeni yöntemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dolandırıcıların yeni yöntemi

  • Giriş Tarihi: 11.4.2013 02:20 Güncelleme Tarihi: 11.4.2013 14:50

Kendini savcı ve polis olarak tanıtan dolandırıcıların yeni bir yöntemi daha ortaya çıktı.

Dolandırıcılar, ağına düşürdüğü vatandaşları psikolog edasıyla telefonda hipnoz edip isteklerini yapmasını sağlıyor. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, şahısların kontör dolandırıcılığından TL dolandırıcılığına geçiş yaptığı belirtildi.Son zamanlarda telefonda hipnoz yöntemiyle vatandaşı dolandırmaya çalışanların türediğine dikkat çeken Emniyet Müdürlüğü, dolandırıcıların telefonda psikolog gibi konuşup vatandaşların zayıf yönlerini bulmaya çalıştığına vurgu yaptı. Açıklamada, "Hipnotize olup trans halinde geçen kişi telefonda sürekli konuşarak bilinç altını etkileyen sahsın etkisi altına girmektedir.

Kişi sadece telefondaki sesi duyarak söylediklerine şartsız olarak inanmakta ve istediklerini bir an önce yerine getirmek için çaba göstermektedir. Telefon kapandığında bu trans halinden kurtulan şahıs dolandırıldığını anlaması uzun sürmemektedir. Polise bildirilen bu tür dolandırıcılık olaylarının kat kat fazlasının bildirilmediği düşünülmektedir. Dolandırıldığını söyleyen vatandaşlarımız yakın çevrelerinde alay konusu olmaktadır. Çeşitli ithamlarla suçun tamamen kendisine ait olduğu, neden inandığı, neden para gönderdiği söylenerek aşağılanmaktan korktuğu için herhangi bir resmi kuruma şikayette bulunmamaktadır.

Hal böyle olunca da kendisini dolandıran şahısları cesaretlendirerek başka kişilerinde mağdur olmalarına ön ayak olmaktadırlar. Yakın çevresiyle dahi mağduru olduğu olayı paylaşmaması durumunda bir kez daha mağdur olarak suçluluk duyması işten bile değildir." denildi.

Ayrıca açıklamada Kayseri'de geçen yıl dolandırıcılara kaptırılan para miktarı da açıklandı. 2012 yılında dolandırıcıların hesabına aktarılan paranın 1 milyon lira olduğu belirtilirken, bu rakamın 2011'de ise 760 bin lira olduğu saptandı. Geçen yıl ise polisin başarılı çalışmasıyla 34 kişi yakalandı. Polis, vatandaşları uyarmak için ATM'lerin yanına broşür asarak uyarıda bulunmayı da ihmal etmiyor. Öte yandan geçen yıl Kayseri'den dolandırıcıların hesabına 1 milyon lira para gönderildiği ortaya çıktı. Polisin yaptığı başarılı operasyonla geçen yıl 34 kişi yakalandı.

kalan karakter 1000

saçma saçma

çok saçma

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.04.2013 12:19
Tayfa61 Tayfa61

Arabama çarpıp kaçtın diye de arıyorlar. Dikkatli olmak lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.04.2013 11:47
Ayna Ayna

Ah Aziz nesin ah nerelerdesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.04.2013 11:35
doruk doruk

şeriat usulu dilini kesin bakalım bir daha konuşanbiliyorlarmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.04.2013 07:36
korel dolunay korel dolunay

Biz de Kayseri lileri kurnaz zannederdik.:))

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.04.2013 05:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.