X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Say'a ceza normal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Say'a ceza normal

  • Giriş Tarihi: 17.4.2013

'ın 10 ay hapis cezası almasıyla biten davayı açan Emre Bukağılı "Gelişmiş ülkelerdeki hiçbir hukuk sisteminde inançlara hakaret etme özgürlüğü yok" dedi

Piyanist hakkında İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nce 'Dini Değerleri Alenen Aşağılama' suçundan verilen hapis cezası kamuoyunda büyük yankı bulurken Say'ı savcılığa şikâyet eden mühendis Emre Bukağılı SABAH'a konuştu.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ
Fazıl Say'ın aldığı cezanın 'ifade özgürlüğünü ihlal ettiği', bunun 'demokrasiyle ve hoşgörüyle bağdaşmadığı' şeklindeki açıklamalarını samimi bulmadığını söyleyen Bukağılı, "Çünkü herkes bilir ki yasaların bireylere tanıdığı 'ifade özgürlüğü' hiçbir zaman bir başkasının şahsına veya inanç değerlerine hakaret etme hakkı vermez. Sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin yasalarında değil, gelişmiş ülkelerdeki hiçbir hukuk sisteminde kişilere ve özellikle de inançlara hakaret etme özgürlüğü bulunmamaktadır" dedi. Bukağılı şöyle konuştu: "Yapılan bazı taraflı açıklama ve yayınlarda Fazıl Say'a dava açılmasının Türkiye'ye özgü, Türkiye'yi mahcup edecek, fikir özgürlüğüne aykırı bir uygulama olduğu havası estirilmeye çalışılmaktadır. Gerçekte ise tüm gelişmiş hukuk sistemlerinde, özellikle din ve inanca dayanarak hakaret etmek suç olarak düzenlenmiştir" dedi. Bukağılı, "Fikir beyan ederken başkalarının kişilik, onur ve inançlarına saldırmak 'suç'tur."

'Onlarla bizi meşgul etmeyin'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Fazıl Say'a verilen cezaya ilişkin soruya 'onlarla bizi meşgul etmeyin" yanıtı verdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da "Fazıl Say, sanatını icra ettiği için cezaya çarptırılmış değil. Hiç kimsenin insanların inançlarına hakaret etme, küfür etme, aşağılama hakkı ve böyle bir özgürlüğü de yoktur" dedi. Londra'da bulunan Kültür Bakanı Ömer Çelik de "Makul düşünen hiç kimse o sözlerin ifade özgürlüğü sınırları içinde olduğunu savunamaz" diye konuştu.

'Ülkeyi rezil edersiniz'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise şöyle ded: "Eğer olmayan bağımsız yargıyı sanatçıyı hapse atmak için kullanırsanız o ülkede demokrasi tehlikede demektir. Sanatçınızı mahkum ederseniz yalnız kendinizi değil ülkenizi dünyada rezil edersiniz. Onu yargılayan yargıç aslında kendini yargılamıştır."

"Keşke yargı 'saçmalama özgürlüğüdür' deseydi"
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fazıl Say'ın cezasına ilişkin, "Daha evvel de söylemiştim. 'Keşke yargımız bu sanatçının attığı adımları saçmalama özgürlüğü çerçevesinde değerlendirseydi" dedi. "Biz ne sayın Fazıl Say'ın ne de herhangi başka vatandaşımızın söyledikleriyle ya da düşündükleriyle yargılanmasından mutlu olmayız" diyen Bağış, şöyle konuştu: "Keşke sayın Say da insanların kutsallarını önemseyip, onlara saygıyla yaklaşsaydı da bu dava süreci hiç başlamamış olsaydı."

kalan karakter 1000

şefik şefik

hellal olsun sana teşekür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır6
cevapla 17.04.2013 10:16
Abdullah Batur Abdullah Batur

İnançları aşağılamak fikir hürriyeti olamaz.Karşılıklı inançlarımıza saygılı olmalıyız.Birlikte yaşamasını öğrenmeliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 17.04.2013 13:54
Hasan Hasan

Hocam sizi tebrik ederim, Fikir beyan ederken başkalarının kişilik, onur ve inançlarına saldırmak 'suç'tur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır7
cevapla 17.04.2013 10:13
beratoktay beratoktay

TEBRİK EDERİM BÖYLE KENDİNİ İNSAN ÜSTÜ ZANNEDENLERE HADDİNİ BİLDİRECEK BİRİLERİ OLMALI

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 17.04.2013 10:02
bayram bahar bayram bahar

allah razı olsun kardeş

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır6
cevapla 17.04.2013 09:55
nereye aday ki... nereye aday ki...

reklamımı yapacağım diye ülkede yeni bi polemik başlatmış olan mühendis arkadaşın diğer konulardada hassasiyetini görmek isteriz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 17.04.2013 09:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.