Elektrik kesintilerine leylek önlemi

Giriş Tarihi: 6.6.2013 16:46

Adana'da sıcak topraklara göç eden leyleklerin, enerji nakil hatlarına konarak elektrik kesintilerine neden olduğu, bu sorunun ortadan kaldırılması için hatlarda izolasyon çalışması yapıldığı bildirild

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş Müdürü Mahmut Nimet Dalkıran, yaptığı yazılı açıklamada, Ceyhan ilçesinin coğrafi konumu nedeniyle leyleklerin göç yolu güzergahında bulunduğunu, mayıs-eylül dönemini bölgede geçiren leyleklerin daha sonra sıcak ülkelere göç ettiğini belirtti.Enerji nakil hatlarına konan leyleklerin çoğu zaman elektrik kesintilerine yol açtığını ifade eden Dalkıran, şunları kaydetti:

"Göç eden leylekler, enerji nakil hatlarına konmaları ve uçmaları sırasında iletkene basarak geniş kanatlarıyla iletkenler arasında temas sağlayarak kısa devreye yol açıyor. Bu sırada leylekler telef oluyor. Elektrik şebekesinin koruma sistemi devreye girdiğinden enerji kesintileri yaşanıyor. Geçen yıl mayıs-eylül döneminde bu nedenle 30'dan fazla elektrik kesintisi meydana geldi. Yaban hayatının korunması kapsamında leyleklerin telef olmalarını önlemek ve elektrik kesintilerini engellemek , kaliteli ve kesintisiz enerji sunmak amacıyla çalışma yapıyoruz. Göç güzergahındaki ana enerji nakil hatlarında izolasyon kaplama çalışmaları yapılıyor. Çalışmaların en kısa sürede tamamlanmasını hedefliyoruz."
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik kesintilerine leylek önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz