X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Güney Ege beşik gibi sallanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Güney Ege beşik gibi sallanıyor

  • Giriş Tarihi: 22.6.2013

Son 1 haftada çoğunluğu Girit Adası civarında 166 deprem meydana geldi. Depremlerin 20'si 4 ve üzeri büyüklükte olurken en büyüğü 6 olarak ölçüldü

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şakir Şahin, Akdeniz ve Güney Ege'de son günlerde meydana gelen depremlere ilişkin, "Ege çöküntü havzasındaki kabuğun güney batıya hareket etmesi, Girit'in güneyindeki bloğun çatlamasına neden oldu. Bu, Ege'de ilk defa görülen bir olay" dedi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre son bir hafta içinde çoğunluğu Girit Adası civarında 166 deprem meydana geldi. Depremlerden 20'si 4 ve üzeri büyüklükte gerçekleşirken en büyüğü 6 olarak ölçüldü. . Kuşağın, "dalma batma zonu" şeklindeki bir özelliğe sahip olduğunu ifade eden Şahin, Afrika levhasının, Anadolu levhasının altına dalmak suretiyle burada "Isparta büklümü" denilen kalkan şeklindeki bir yapı oluşturduğunu kaydetti. Bu büklümün uç kısmını Sultan Dağları'nın oluşturduğunu dile getiren Şahin, "Buradaki dalma kuşağı Girit'in güneyinde Kıbrıs'a kadar devam etmektedir. Akdeniz'deki bütün depremlerde bu kuşak üzerinde yer almaktadır" dedi. Girit'in güneyinde oluşan bu depremlerin Anadolu'ya da yansıyacağını ifade eden Şahin, şöyle konuştu: "Bu, Ege çöküntü havzasındaki kabuğun güney batıya hareket etmesi, Girit'in güneyindeki bloğun çatlamasına neden oldu. Ege'de ilk defa görülen bir olay. Bu ilerleme, Orta Anadolu bloğunun tektonik olarak önünü açtığını, Anadolu bloğu ve İç Ege'de depremlerin olacağını bize göstermektedir." Öte yandan Balıkesir'de dün sabah 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. Deprem şehir merkezi ve çevresinde hissedildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.