X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Endişe duymak insan zekâsının bir parçası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Endişe duymak insan zekâsının bir parçası

  • Giriş Tarihi: 24.7.2013

Anksiyete hastalarının beyin MR'larında yapılan incelemede normal insanlara göre zekâ seviyelerinin yüksek olduğu ortaya çıktı

ABD'de yapılan bir araştırma, kaygı düzeyi ile zekâ seviyesi arasında bağlantı olabileceğini ortaya çıkardı. Columbia Üniversitesi, Amerikan Sağlık Enstitüsü ve bir ilaç firmasının ortak çalışmasında; yaygın anksiyete bozukluğu olan 26 kişinin beyin fonksiyonlarını MR ve zeka testleriyle incelendi. Sonuçlar 18 sağlıklı insanın değerleriyle karşılaştırıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre anksiyete bozukluğu olan bireylerin zekâ seviyelerinin normal insanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Uzmanlara göre endişe insan zekâsıyla birlikte gelişmiş bir duygu, dolayısıyla zekâ düzeyi ile korku arasında ilişki var. Korku duymanın ve korunma isteğinin içgüdüsel zekâ işareti olabileceğini ileri süren araştırmaya göre; zekâ ile korku, beyin ve beyincikte iç kısımda yer alan beyaz cevherdeki belli metabolitlerle ters ilişkiye sahip.

'KONTROL EDİLİRSE İYİ'
SABAH'ın konuyla ilgili görüşüne başvurduğu Prof. Dr. Nevzat Tarhan "Zekâsı düşük olan insanların kaygıları olmaz, onlar sadece temel ihtiyaçlarını karşılar. Anksiyete bozukluğu olan hastalar uyarıya karşı çok duyarlıdır. Zekâ seviyeleri geri olsa böyle kaygıları zaten olmaz çünkü beyin bilgi üretemez. Kontrol edilebilen anksiyete iyidir, edilemeyen ise hastalık yapar. Sıfır kaygı hedef değildir, hedefe yönelik kaygı enerji verir.

kalan karakter 1000

dilara dilara

Profesyonel bir haber. Emeginize saglik zehra hanim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.08.2013 00:38
melek melek

Sürekli başkalarını düşünüyorum acaip şekilde kaygı bozukluğu var, kaybetmekten korkuyorum.. bu beni çok rahatsız ediyo keşke zekam çok olmasa..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.07.2013 12:29
BHY BHY

Süper bir haber, Endişeli bir millet olduğumuzdan süper zekiyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 24.07.2013 10:28
turgut  tr_opinion turgut tr_opinion

DEMEK KADINLAR DAHA ZEKİ..ONLAR DAHA ÇOK KORUNMA İHTİYACI DUYUYOR VE KORKUYOR...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 24.07.2013 10:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.